• bal
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • prawa
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p

W poniedziałek 5.06.2017r. odbyła się wycieczka szkolna do Kazimierza Dolnego i Janowca. Wzięli w niej udział uczniowie klasy IIa i IIb z wychowawczyniami D. Fałek i D. Siembor. Celem wycieczki było zwiedzanie miasta i okolic, poznanie atrakcji turystycznych, historycznych, przyrodniczych i kulturowych Kazimierza Dolnego i Janowca.

Wyjechaliśmy rankiem sprzed szkoły. Przy wspólnych rozmowach podróż mijała nam bardzo szybko. W Puławach powitaliśmy panią przewodnik i wspólnie podziwialiśmy krajobrazy okolic Kazimierza. Po wyjściu z autokaru Pani przewodnik przedstawiła nam plan wycieczki, a następnie ruszyliśmy bulwarem w stronę miasta. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wspinaczka na Górę Trzech Krzyży. Było ciężko, ale wszyscy dali radę! Następnie poszliśmy oglądać ruiny Zamku i Basztę z XIII wieku. Po chwili odpoczynku pomaszerowaliśmy do Kościoła św. Jana Chrzciciela, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po Starówce. Podziwialiśmy tam piękne, zabytkowe kamieniczki i słuchaliśmy ciekawostek z nimi związanych. Na Starówce mieliśmy możliwość wybrać pamiątki oraz kupić tradycyjne koguty robione i wypiekane według regionalnego przepisu. Po zakupach udaliśmy się na obiad, a następnie przeszliśmy nad Wisłę, gdzie przy przystani już czekał na nas statek. Statkiem popłynęliśmy na drugą stronę Wisły do Janowca. Podczas rejsu po Wiśle podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego i Janowca. Wiele śmiechu dostarczyły nam mewy Śmieszki, które towarzyszyły nam w podróży. Fruwały nad nami krzycząc, tak jakby wołały, abyśmy dali im jeść! Po około pół godziny statek dopłynął do brzegu, gdzie czekała na nas kolorowa ciuchcia, która dowiozła nas pod same ruiny Zamku w Janowcu. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o legendach Zamku m.in. o Czarnej Damie. Obejrzeliśmy także starodawny dworek i piękne tereny wokół niego.

Pod koniec dnia wszyscy bardzo zadowoleni, chociaż nieco zmęczeni, z natłokiem wielu wrażeń wróciliśmy do Garbatki. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, równie interesującej wycieczce po naszym regionie.

Uczniowie klasy IIa z wychowawczynią

Wykonanie: Dan-net