• bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa

Aktualności

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko

22 czerwca 2018 roku, po dziesięciu miesiącach intensywnej nauki, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko uroczyście zakończyli rok szkolny. W sali gimnastycznej oprócz uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców pojawili się także: pani dyrektor Agnieszka Babańca, zastępca dyrektora szkoły pani Ewelina Piecyk-Kowalska, Przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Mazur, ks. kan. Augustyn Rymarczyk i Przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Łyjak.

Wśród zgromadzonych były osoby, które po raz ostatni przekroczyły próg szkoły w roli uczniów. Byli to gimnazjaliści, uczniowie klas trzecich, dla których ten dzień był pożegnaniem ze szkołą w Garbatce. W ich imieniu podziękowanie za wieloletnią naukę i opiekę złożyła Olga Karaś. Do podziękowań dołączyli się także ich rodzice.

To niestety nie był koniec pożegnań. Wraz z końcem roku szkolnego na zasłużoną emeryturę odeszła wieloletnia nauczycielka religii pani Lidia Bartosiewicz. Uczniowie podziękowali jej za dobro jakie dla nich uczyniła, cierpliwość, życzliwe słowa i drogowskazy, jakie postawiła na ich drodze. Pani Lidia została też zapamiętana jako serdeczna koleżanka, osoba pogodna i uśmiechnięta.

Pożegnaliśmy też ks. Łukasza Boćka, który już po wakacjach rozpocznie pracę w nowej parafii. Księdzu dziękowaliśmy za otwartość oraz zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Pracę w szkole zakończyła również pani Wiesława Zaręba, która też doczekała emerytury. Pani Lidii i pani Wiesławie życzyliśmy dużo zdrowia, aby mogły w pełni cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, zaś ks. Łukaszowi Boćkowi owocnej posługi kapłańskiej.

Po pożegnaniach nadszedł czas na wręczenie nagród dla wyróżniających się uczniów i listów gratulacyjnych dla ich rodziców. Wśród wyróżnień znalazły się stypendia dyrektora szkoły dla najwybitniejszej młodzieży. Otrzymało je kilkoro uczniów z najwyższą średnią w szkole.  Olga Karaś (średnia 5,56) oraz Laura Rutka (średnia 5,34) zostały także uhonorowane stypendiami Wójta Gminy Garbatka-Letnisko.

Kolejnym punktem programu był występ szkolnego kabaretu w składzie: Julia Jurek, Ewa Mojsiuszko, Kacper Wdowiak i Łukasz Jędrys, który przedstawił skecz pod tytułem „Egzotyczne wakacje”. Rozbawiona publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Na koniec uroczystości życzenia udanych i bezpiecznych wakacji przekazali pani dyrektor Agnieszka Babańca, zastępca dyrektora szkoły pani Ewelina Piecyk – Kowalska, pani Agnieszka Łyjak oraz przedstawiciele samorządów uczniowskich.

Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialni byli: pani Anna Rutka, pani Karolina Matejszczak, pani Mariola Nowakowska. Oprawę plastyczną przygotowała pani Agata Styczyńska, a muzyczną pan Dariusz Rodakowski wraz z chórem.

Pani Anna Rutka
Pani Monika Rodakowska

Przygoda edukacyjna uczniów klas drugich gimnazjum

W dniach 4 i 5 czerwca 2018 r. uczniowie klas drugich gimnazjum przebywali w Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym koło Lublina. (www.cdw.edu.pl). Edukacyjne Przygody realizowane w Centrum to świetny pomysł na integrację zespołów klasowych i na pokazanie uczniom, że nauka może być ciekawa. W centrum realizowane są wciągające, nietypowe wycieczki i warsztaty dla klas, w których nacisk położony jest na wspólne doświadczanie, przygodę i aktywne uczenie się.

Uczniowie klas drugich gimnazjum realizowali ścieżkę z przedmiotów matematycznych. Uczestniczyli we wciągającej grze detektywistycznej, w czasie której szacowali wartość spadku znanej gwiazdy estradowej i filmowej Weroniki Weronikas. Aby dotrzeć do sejfu z jej testamentem musieli rozwiązać mnóstwo zagadek logicznych i matematycznych.

Ciekawym doświadczeniem uczniów pracujących w grupach było wydostanie się w odpowiednim czasie z zamkniętego pomieszczenia pełnego zagadek (Matematyczny Escape Room) i rozwiązanie wciągających zadań i łamigłówek wykorzystujących codzienną wiedzę szkolną z zakresu geografii, algebry, geometrii, chemii, fizyki - a wszystko to pod nadzorem trenera obserwującego z Centrum Dowodzenia.

W Mieście Przedsiębiorczości uczniowie wcielali się w przedsiębiorców.   Podejmowali odpowiednie strategie, aby nie okazać się bankrutami lecz silnym konkurentem na rynku.

Pogoda dopisywała uczestnikom przez cały czas pobytu. Wiele zajęć odbywało się na świeżym powietrzu w otoczeniu parkowej zieleni; kwitnących lip, rozłożystych dębów i grabów. Zespoły uczniowskie pokonywały sprawnościowy tor przeszkód wzorowany na okopach legionistów: opatrywali rannych, budowali nosze, pokonywali labirynt, poszukiwali niewypałów. Rywalizowali ze sobą i budowali wspólne więzi również podczas zabaw i gier zespołowych.

Po południu 4 czerwca niesamowitych wrażeń uczestnicy doznali w Lublinie na dachach ciekawego architektonicznie Centrum Spotkania Kultur. Fascynujące okazało się spotkanie z pszczołami w Miejskiej Pasiece Artystycznej założonej pośród roślinności w centrum miasta właśnie na dachu budynku na wysokości około 30 metrów.

Nałęczów z parkiem zdrojowym, pijalnią wód mineralnych oraz pijalnią czekolady był ostatnim punktem dwudniowego wyjazdu. Wspólnie spędzony czas na pewno pozostanie w pamięci uczestników jako czas wiosennej przygody i wspólnych doświadczeń związanych z nauką – doświadczeń, które można zdobywać w ciekawy sposób i niekoniecznie w murach szkoły.

Irena Cieloch
Tomasz Krekora

Wyjątkowe spotkanie dla klas I-III

W ostatnich dniach maja w świetlicy szkolnej odbyła się nietypowa lekcja dla uczniów klas I-III. Dotyczyła ona promocji zdrowia. Najmłodszych odwiedziły panie rehabilitantki - Agata Ślipska i Katarzyna Wilk. Opowiedziały na czym polega ich codzienna praca. Zwróciły uczniom uwagę na konieczność zachowania prawidłowej postawy podczas wykonywania różnych czynności oraz przedstawiły znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka. Pani Kasia zademonstrowała jak należy nosić plecak, aby zachować prawidłową postawę. Pokazała jak zapinać szelki plecaka oraz jak podnosić go z podłogi. Uczniowie dostali rysunki, na podstawie których przećwiczą i sprawdzą w klasach czy mają odpowiednio zapięte tornistry. Pani Agata przeczytała wierszyk o prawidłowym siedzeniu przy stole i odrabianiu lekcji. Dzieci chętnie wzięły udział w ćwiczeniach zaproponowanych przez naszych gości – poprzez zabawę nauczyły się i zapamiętały ważne informacje oraz porady przydatne na co dzień. Spotkanie uwieczniono na wspólnej fotografii, a panie rehabilitantki otrzymały od dzieci miły upominek.

Rajd Królewskie Źródełka, Przystanek Historia w Augustowie

W dniu 24 maja 2018 z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klas IV-VII zorganizowany został rajd pieszy po puszczy kozienickiej. W wycieczce uczestniczyło 45 uczniów naszej szkoły. Opiekunami w czasie wyprawy byli nauczyciele wychowania fizycznego Andrzej Suwała oraz Waldemar Langa. Pierwszym punktem wędrówki były przyrodnicze ścieżki dydaktyczne w rezerwacie „Królewskie Źródła”. Następnie po przebyciu kilku kilometrów przez przepiękne lasy naszej puszczy na Przystanek Historia w Augustowie dotarła szkolna grupa Tropicieli Historii.

Zajęcia poprowadził prof. dr hab. Marek Wierzbicki przy pomocy harcerzy z ZHR 1PDHiZ "Czarna Jedynka". Na początku spotkania odbyła się projekcja filmu Animowana Historia Polski. Młodzi tropiciele historii "chłonęli wiedzę jak gąbka" oglądając wystawę "Bić się do końca" i muzealną salę oficerską - sprawdzianem tego były konkursy historyczne za które laureaci otrzymali "przystankowe" gadżety: orzełki II RP, długopisy, odblaski, gry planszowe IPN i koszulki patriotyczne. Nie obyło się też bez konkursu na "rzut granatem".

Odbył się także pokaz medyczny poprowadzony przez pwd. Tomasza Wierzbickiego - ratownika KPP - członka Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR). Każdy uczeń wykonał własnoręcznie opaskę z pieczęcią Polski Walczącej. Na pamiątkę dla wszystkich uczestników wręczony został miły i praktyczny upominek : komin-chusta w barwach maskujących. Na koniec wizyty w Augustowie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Ostatnią część wędrówki stanowił spacerz rezerwatu „Krępiec” do Garbatki- Letnisko z odwiedzeniem pomnika mjr Romana Bielawskiego.

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA MATKI

Dziękuję za to wszystko,
Czym dobroć jest na ziemi,
Że Jesteś najważniejsza,
Że tego nikt nie zmieni,
Że jeden dzień najpiękniej
W mym sercu jaśnieć musi:
Dla jednych to Dzień Matki,
A dla mnie Dzień Mamusi.

życzą dzieci z koła plastycznego.

Prace przedstawione na zdjęciu wykonali uczniowie należący do koła plastycznego pod kierunkiem pani Renaty Strzałkowskiej-Jędrasek.

„Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”

W roku szkolnym 2017/2018 klasa I b pod kierunkiem p. Danuty Matysiak realizowała program „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”. Celem zajęć było poznanie  zagrożeń związanych ze smogiem. Dzieci korzystały z materiałów przygotowanych przez Fundację PGNiG. Były to Antysmog boxy, czyli specjalne zestawy edukacyjne zawierające scenariusze lekcji, pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I – III. Dzięki eksperymentom  i zabawom uczniowie dowiedzieli się, jakie są cechy powietrza, jak powstaje smog, jak wpływa na nasze zdrowie oraz w jaki sposób z nim walczyć. W czasie zajęć dzieci segregowały odpady, tworzyły smog, dekorowały maseczki antysmogowe.

Podsumowaniem zajęć niech będą słowa Zbigniewa Kajdanowskiego, prezesa Fundacji PGNiG: „Każdy z nas może przyczynić się do poprawy powietrza. To ważne, aby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się, jak dbać o środowisko naturalne. Tylko wspólnie możemy sprawić, że w przyszłości będziemy oddychać czystym powietrzem.”

Danuta Matysiak

Akademia UDT dla Dzieci

Urząd Dozoru Technicznego- nazwa brzmi groźnie, ale spotkanie z p. Mariuszem Kowalskim, inspektorem UDT, wcale takie nie było.

16 maja, dzieci z klasy I a i I b dowiedziały się, jak bezpiecznie korzystać z wind, schodów  ruchomych, placów zabaw, na co zwrócić uwagę podczas pobytu w wesołym miasteczku.  Dużym zainteresowaniem , nie tylko wśród chłopców, spotkało się przymierzanie kasków, uprzęży oraz prezentacja narzędzi stosowanych przez inspektorów.

Każde dziecko na zakończenie spotkania otrzymało pamiątkowy dyplom, kolorowankę i kredki. Szczęśliwcy wylosowali nagrody specjalne.

Zagadki, prezentacja, pokaz, losowanie nagród- wszystko to sprawiło, że dzieci będą pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w codziennych sytuacjach. Za ciekawe spotkanie bardzo dziękujemy.

Wychowawcy klas I: Elżbieta Mazur i Danuta Matysiak

„Kopciuszek” w wykonaniu grupy teatralnej ,,ZAMASKOWANI”

9 maja w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. ,,Kopciuszek". Zostało ono przygotowane przez panią Karolinę Matejszczak, opiekunkę szkolnej grupy teatralnej ,,Zamaskowani”.  Na spektakl przybyli uczniowie klas I-III oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego ,,Pod Sosnową Szyszką”, które mieści się w naszej miejscowości, Garbatce. Swoją obecnością zaszczyciły także: pani dyrektor Agnieszka Babańca, pani dyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska, nauczyciele, a także rodzice i inni członkowie rodziny występujących dzieci.

Wszyscy aktorzy świetnie odegrali swoje role, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Stroje występujących były trafnie dobrane do odgrywanej postaci. Warto wspomnieć również o dekoracji, która zrobiła na oglądających olbrzymie wrażenie. Młodzi artyści podczas występu posługiwali się wieloma rekwizytami, dzięki czemu widzowie wykazali duże zainteresowanie. Nie brakowało humorystycznych scenek, które rozbawiły publiczność do łez. Muszę przyznać, że spektakl ten został przygotowany naprawdę doskonale. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Był to prawdziwy pokaz sztuki aktorskiej!!! Serdecznie gratulujemy pani Karolinie Matejszczak oraz grupie ,,Zamaskowani” tak wspaniałego występu i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Zuzanna Szewczyk

Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

W dniu 10 maja 2018 r w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce- Letnisko rozegrano Szkolny Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach wystartowało 137 uczniów naszej szkoły. Rywalizacja odbyła się z użyciem czterech stołów do tenisa stołowego. Komisja sędziowska pracowała w składzie: Waldemar Langa oraz Andrzej Suwała.

W czasie ceremonii dekoracji zwycięzców medale i dyplomy wręczali: dyrektor PSP Agnieszka Babańca, wicedyrektor Ewelina Piecyk- Kowalska, nauczyciele wychowania fizycznego Waldemar Langa oraz Andrzej Suwała.

Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele wychowania fizycznego dziękują sekretarzowi  gminy Garbatka- Letnisko Pani Teresie Fryszkiewicz za pomoc w pozyskaniu środków finansowych niezbędnych do zakupu dwóch stołów do tenisa stołowego firmy Polsport Bielsko- Biała.

Wyniki:


Klasy czwarte dziewczęta:
1 miejsce- Julia Pomarańska
2 miejsce- Sandra Paprocka
3 miejsce- Zuzanna Fryszkiewicz

Klasy czwarte chłopcy:
1 miejsce- Dawid Gnyś
2 miejsce- Kacper Maj
3 miejsce- Adam Kraszula

Klasy piąte dziewczęta:
1 miejsce- Hanna Gnyś
2 miejsce- Agata Maj
3 miejsce- Maja Molenda

Klasy piąte chłopcy:
1 miejsce- Adrian Majcher
2 miejsce- Patryk Olejarz
3 miejsce- Kacper Sobieszek

Klasy szóste dziewczęta:
1 miejsce- Ewa Kujawińska
2 miejsce- Justyna Waszkiewicz
3 miejsce- Maja Walczak

Klasy szóste chłopcy:
1 miejsce- Paweł Sobczyk
2 miejsce- Szymon Jędrys
3 miejsce- Mateusz Szafrański

Klasy siódme dziewczęta:
1 miejsce- Patrycja Twardowska
2 miejsce- Oliwia Wójcik
3 miejsce- Ewa Mojsiuszko

Klasy siódme chłopcy:
1 miejsce- Patryk Klimowicz
2 miejsce- Maksymilian Gołąbek
3 miejsce- Kacper Garczyna

 

Gratulujemy!

„Mała Ojczyzna”

Wiersz nagrodzony w szkolnym konkursie na wiersz o Małej Ojczyźnie:

"Mała Ojczyzna"

Na mapie Polski jest maleńki ślad
To moja Garbatka od najmłodszych lat
Kilka domów, dwie ulice wioskę kocham tę nad życie
Wszyscy się tu znają i w razie potrzeby zawsze pomagają
Możesz tu rozpocząć swoje życie i poczuć się znakomicie
Latem wieś nasza zakwita
Swoim zapachem i kolorami wita
A w każdą niedzielę dzwon wesoło woła:
Chodźcie wszyscy do kościoła!
Serce się raduje, że tak dobrze się tu czuję.
Może są piękniejsze zakątki na świecie i pewnie szczęśliwych ludzi tam znajdziecie
Ale ja tu żyję i pragnę wam wyznać
To jest moje miejsce na ziemi
To moja „Mała Ojczyzna”.


Oliwia Sobieszek klasa III

Wycieczka do Augustowa

Dnia 18 kwietnia 2018 r. uczniowie klas III PSP uczestniczyli w wycieczce do Augustowa. Wędrując przez piękną Puszczę Kozienicką w okolicy Kozienic dotarliśmy do „Przystanku Historia”. „Przystanek Historia” to Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Augustowie,  którego założycielem jest prof. Marek Wierzbicki i jego żona – Lidia Wierzbicka. Państwo Wierzbiccy są harcerzami i miłośnikami historii.

Pan Marek bardzo ciekawie opowiadał o walce i życiu partyzantów w okolicznych lasach podczas II wojny światowej i  w okresie powojennym. Po tej ciekawej opowieści uczniowie obejrzeli plakaty pod bardzo wymownym tytułem „Bić się do końca”. Plakaty te przedstawiały zdjęcia ,  ważne daty oraz ciekawe informacje historyczne. Następny etap naszej przygody z historią to wspólne obejrzenie filmu pt. „Animowana historia Polski”. Uczniowie potem odpowiadali na pytania druha Marka dotyczące dziejów naszej Ojczyzny, uczyli się partyzanckich piosenek oraz uczestniczyli w różnych zabawach sprawnościowych.

Czytaj więcej...

Konkurs Poezji Patriotycznej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi.

W środę, 25 kwietnia, po raz XVII odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Wzięło w nim udział 31 uczestników z 19 szkół i przedszkoli z naszego regionu. Mali artyści deklamowali wiersze o tematyce patriotycznej. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: pan wicestarosta  powiatu Krzysztof Stalmach oraz pani sekretarz gminy Teresa Fryszkiewicz.

W jury zasiadali: pani Katarzyna Szymańska – wizytator Kuratorium Oświaty z delegatury w Radomiu, pan wicestarosta powiatu kozienickiego – Krzysztof Stalmach, pani Marianna Dziedzicka – przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki, pani Małgorzata Markowska – kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej, pan Zbigniew Wdowiak – radny, przewodniczący Komisji Oświatowej. Jury oceniało uczestników w trzech kategoriach wiekowych.

W kategorii I - zwyciężył Marcel Burkat z Przedszkola nr 2 Lipowy Zakątek w Pionkach.
W kategorii II – zwyciężyła Maja Pochylska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce - Letnisko
W kategorii III- zwycięzcą został Dawid Hernik  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Suchej.

Konkurs odbył się pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Gminy.  Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.  

                                                                                                           Mariola Nowakowska   

Eliminacje do Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej

17 kwietnia 2018 r. w auli naszej szkoły odbyły się eliminacje do Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Udział w nich wzięli uczniowie klas I-VII. Każdą z klas reprezentowały dwie osoby wyłonione przez nauczycieli.

Na początku głos zabrała pani Karolina Matejszczak, która poprowadziła cały konkurs. Przedstawiła jury w składzie: pani Anna Rutka, pani Mariola Nowakowska, pani Monika Rodakowska i pani Aleksandra Basaj. Następnie powiedziała krótko o założeniach konkursu i życzyła uczniom powodzenia. Uczniowie prezentowali wiersze z dużym zaangażowaniem. Wszyscy uczestnicy byli nagradzani wielkimi brawami. Decyzją jury do etapu międzyszkolnego zakwalifikowały się:

Maja Pochylska z kl. IIIa
Zofia Bolesławska z kl. Vb

Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić dwie osoby: Maję Janeczek z kl. II oraz Filipa Matejszczaka z kl. IV c.

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za występ, a nagrodzonym gratulujemy!

Zuzanna Szewczyk z gazetki szkolnej „Szkoleś”

Uczennica naszej szkoły wyróżniona brązowym medalem w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Pangea.

Pangea to konkurs matematyczny, organizowany co roku przez Międzynarodową Szkołę Meridian. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie matematycznych zdolności wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

6 kwietnia 2018 roku Zofia Bolesławska – uczennica klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce – Letnisko odebrała w Warszawie brązowy medal uzyskany w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Pangea i uzyskała tytuł Matematycznego Mistrza. Zofii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Patrycja Rybak – nauczycielka matematyki

Wydarzenie Zmartwychwstania okiem młodego dziennikarza.

27 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisku odbył się Apel Wielkanocny. Uczniowie wcielili się w role prezenterów telewizyjnych i dziennikarzy oraz świadków wydarzeń zbawczych Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Młodzi mieli za zadanie zrelacjonować wydarzenia z Wielkiego Tygodnia. Spektakl zawierał trzy sceny: relację z góry Golgota, z pustego grobu czyli miejsca Zmartwychwstania Chrystusa oraz znad Jeziora Galilejskiego, gdzie miał miejsce nadzwyczajny połów ryb. Uczniowie z pasją zaangażowali się w swoje role, by jak najlepiej oddać klimat tych wydarzeń. Uzupełnieniem gry aktorskiej był występ chóru szkolnego pod opieką pana Dariusza Rodakowskiego.

Po przedstawieniu głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, a następnie pani dyrektor Agnieszka Babańca, pani wicedyrektor pani Ewelina Piecyk-Kowalska oraz ks. Proboszcz Augustyn Rymarczyk, który zwrócił uwagę zebranych na głębszy sens Świąt Zmartwychwstania -  świętowanie zwycięstwa Jezusa – Słońca nie znającego Zachodu. Życzenia złożyli również Wójt Gminy Garbatka-Letnisko pan Robert Kowalczyk oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Mazur. Wśród zaproszonych gości byli także pani Magdalena Marszałek - przedstawicielka Urzędu Gminy oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Uczniów opieką merytoryczną objęli ks. Łukasz Bociek, siostra Jadwiga Szczepańska, pani Lidia Bartosiewicz oraz pani Anna Rutka. Natomiast dekorację przygotowała pani Agata Styczyńska.

Dziękujemy uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie inscenizacji:  Mateuszowi Szafrańskiemu, Pawłowi Sobczykowi, Ernestowi Abramczykowi, Jakubowi Mazurowi, Michałowi Jędraskowi, Mai Walczak, Justynie Waszkiewicz, Maciejowi Zarębie, Julii Spytek, Jakubowi Chmielewskiemu, Kacprowi Wiraszce, Szymonowi Jędrysowi, Laurze Rutce oraz Zofii Bolesławskiej.

Ks. Łukasz Bociek

''Bezpieczny Internet" - przedstawienie profilaktyczne

Cyberprzemoc to obecnie  najszybciej rozwijające się zagrożenie, które dotyka  wszystkich, a zwłaszcza dzieci, bowiem one  są najbardziej podatne na tego rodzaju działania. Bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak wiele codziennych zachowań jest niewinnym początkiem aktów wirtualnej agresji... Niestety na tym sprawa się nie kończy... Te negatywne emocje przenikają do rzeczywistego świata i z ogromną siłą uderzają w nas –  użytkowników  Internetu.  „Przecież to miał być tylko niewinny żart” – zdanie, które najczęściej pada z ust winowajców, czyli tych, którzy celowo bądź też w sposób  nieświadomy stosują cyberprzemoc w relacjach z innymi. Jedno jest pewne: Internet i urządzenia mobilne zmieniły  nasz świat i mają na nas ogromny wpływ. Trzeba pamiętać o tym, że nowoczesna technologia to nie tylko zabawa, ale także ryzyko uzależnienia, przemocy czy łatwego dostępu do nieodpowiednich treści. Mając na celu dobro naszych uczniów, w naszej szkole w ramach akcji CYFROWOBEZPIECZNI organizowane są różnego rodzaju spotkania, zajęcia i konkursy, których główną myślą jest uświadamianie najmłodszym tego, że w sieci czyha  wiele niebezpieczeństw i dlatego zawsze, gdy korzystamy z Internetu, musimy kierować się zdrowym rozsądkiem. Należy wykazać czujność i ostrożność, zwłaszcza w kontaktach z tymi, których znamy tylko ze świata wirtualnego i nigdy nie widzieliśmy ich w "realu".

26 marca w szkole odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. ''Bezpieczny Internet". Dotyczyło ono  problemu  uzależnienia od  komputera. Młodzież gimnazjalna  przedstawiła swoim młodszym koleżankom i kolegom kilka scenek z życia codziennego nastolatki o o imieniu Kasia. Dziewczyna ta wpadła w sidła uzależnienia, co przyczyniło się do tego, że zapomniała o tym, co jest tak naprawdę w życiu istotne. Rodzice przestali być dla niej ważni, najlepsze koleżanki zostały zepchnięte na dalszy plan, natomiast w centrum zainteresowania znalazł się ... komputer. To on stał się nieodzownym elementem życia Kasi. Dziewczyna przesiadywała przed nim całe dnie, a także noce. Nie potrafiła myśleć o niczym innym, tylko o swoim komputerze i wirtualnej rzeczywistości. On i tylko on był jej potrzebny do życia, a cała reszta  zupełnie ją nie obchodziła. Bez reszty zatraciła się w świecie, który naprawdę nie istniał. Wydawałoby się, że nie ma już dla tej nastolatki ratunku, jednak okazuje się, że nawet z beznadziejnymi sytuacjami  człowiek potrafi się uporać  i pokazać, że jest silny. Trzeba tylko uwierzyć w siebie i własne możliwości, a przede wszystkim należy mieć obok kogoś, kto w każdej chwili jest gotów podać nam pomocną dłoń.   Historia Kasi zakończyła się happy endem. Nastolatka w porę się opamiętała. Wraz z pomocą rodziców pokonała swoje słabości, które w przedstawieniu przybrały postać zjaw z nocnego koszmaru. Kasia zrozumiała, co jest dla niej najcenniejsze, a właściwie kto. Okazuje się, że jest to oczywiście rodzina. Szanujmy więc swoich bliskich i okazujmy im swoją miłość najlepiej jak tylko potrafimy, a przede wszystkim dziękujmy im, że po prostu są z nami.

Przedstawienie zostało przygotowane przez p. Karolinę Matejszczak  i p. Agatę Styczyńską. Wzięli w nim udział następujący uczniowie: Julia Jurek, Alicja Warchoł, Amelia Hołuj, Patrycja Przerwa, Gabriela Grabowska, Oliwia Malec, Oliwia Sałek, Kacper Wdowiak, Jakub Chmielewski i Winicjusz Fila.

Wykonanie: Dan-net