• bal
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • prawa
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p

Aktualności

"Myślimy o Polsce". PSP w Garbatce- Letnisko świętuje odzyskanie niepodległości

8 listopada 2019 roku w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce odbyła się uroczysta wieczornica z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. Licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy mogli obejrzeć program artystyczny, który był podróżą w czasie - od  zaborów do momentu odzyskania upragnionej wolności. Role przewodników  w tej niezwykłej wędrówce pełnili dyrektor szkoły Agnieszka Babańca, Julia Spytek, Jakub Molenda i Paweł Sobczyk.

W scenkach przedstawiających 123 lata walki Polaków o wytęsknioną niezależność wzięli udział uczniowie naszej szkoły.

 

Dzięki ich aktorskim wysiłkom mogliśmy przypomnieć sobie przyczyny rozbiorów, dzieje wybuchu powstania kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego oraz  powrócić do czasów  I wojny światowej.

Obrazy z historii przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu solistów (uczniowie, absolwenci szkoły, ale też nauczyciele), zespołu muzycznego i chóru szkolnego pod batutą Tomasza Kubiaka. Prawdziwą niespodzianką był występ grupy nauczycieli, którzy w ten sposób chcieli zachęcić wszystkich gości do wspólnego śpiewania. Udało się.

Na niecodzienną atmosferę panującą podczas wieczornicy- oprócz słowa i obrazu, nad którymi pieczę sprawowały Bernadeta Basaj, Monika Bernacik i Agnieszka Rygiel- miała wpływ magiczna scenografia, którą przygotowały Renata Strzałkowska- Jędrasek i Agata Styczyńska. Oprawą multimedialną zajęła się Monika Rodakowska.  Parkowa alejka, ławeczki, latarnie, jesienne liście- dzięki temu można było zapomnieć, że jesteśmy w zwyczajne sali gimnastycznej.

Bardzo pozytywna reakcja widzów każe nam już dziś zastanawiać się nad kolejnym pomysłem na przyszłoroczne listopadowe spotkanie w murach szkoły.

  Agnieszka Rygiel

Biało - czerwony wystrój sal.

Z inicjatywy szkolnego samorządu w dniu 6 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkurs na biało- czerwony wystrój sal.  Było to jedno z  przedsięwzięć w celu uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie wszystkich klas pięknie udekorowali swoje sale, w których dominowały biało- czerwone barwy.

Komisja konkursowa w składzie: pani Renata Strzałkowska Jędrasek, zastępca przewodniczącego SU Laura Rutka oraz przewodniczący klas oceniali poszczególne sale. Punkty zostały przyznawane za: wkład pracy uczniów, samodzielność wykonania dekoracji, wygląd estetyczny.

Oto zwycięskie sale:
miejsce 1 – klasa Vc- sala nr 113
miejsce  2 – klasa VIIa – sala nr 226
miejsce 3 – klasa Vb – sala 111 i klasa VIII a – sala 112

 Gratulujemy!

Monika Bernacik - Opiekun SU

MISTRZOSTWA SZKOŁY W ARMWRESTLINGU

W dniach 31.10 oraz 04.11.2019 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły rozegrano Mistrzostwa Szkoły w Armwrestlingu. Do rywalizacji przystąpiło 169 uczniów z klas IV-VIII podzielonych na pięć kategorii wiekowych.

Zawody zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego Waldemar Langa i Tomasz Krekora. Ceremonia wręczenia medali oraz dyplomów w obecności wszystkich uczniów szkoły odbyła się 5 listopada w sali gimnastycznej. Medale wręczali nauczyciele wychowania fizycznego oraz Pani Wicedyrektor Ewelina Piecyk – Kowalska.

Wyniki:

Rocznik 2009:
Dziewczęta:

I miejsce – Pomarańska Karolina
II miejsce – Brudzyńska Zofia
III miejsce – Anglisz Aleksandra
Chłopcy:
I miejsce – Olejarz Michał
II miejsce – Stój Adrian
III miejsce – Sztobryn Filip
Rocznik 2008:
Dziewczęt
a:
I miejsce – Drachal Amelia
II miejsce – Janicka Nikola
III miejsce – Kublik Klaudia
Chłopcy:
I miejsce – Maj Kamil
II miejsce – Derlatka Łukasz
III miejsce – Pawłowicz Mikołaj

Czytaj więcej...

Akcja PCK „Radosny uśmiech”

We wtorek, 5 listopada 2019 roku uczniowie klasy Ia i I b wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pt. „Radosny uśmiech”, której celem było zwrócenie uwagi na właściwą higienę jamy ustnej. Akcja przeprowadzona przez Szkolne Koło PCK  polegała na rozmowie na temat dbania o higienę zębów, projekcji filmu animowanego pt. „Radosny uśmiech, radosna przyszłość” oraz przekazaniu dzieciom past do zębów.

Spotkanie z pierwszakami przeprowadzili uczniowie klasy VIII: Julia, Laura i Szymon, którzy opowiedzieli o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej, dlaczego warto dokładnie myć zęby i jak często trzeba to robić. Następnie dzieci obejrzały kilkunastominutowy film, a później odpowiedziały na pytania o to, jak często należy myć zęby, co jest potrzebne do higieny jamy ustnej, jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów i jak powstaje próchnica. Najmłodsi uczniowie z zaciekawianiem obejrzeli film i chętnie odpowiadali na pytania. Na zakończenie spotkania każdy z pierwszaków otrzymał pastę do zębów i złożył obietnicę, że od tej pory będzie codziennie i dokładnie myć zęby :)

Anna Rutka
opiekun Szkolnego Koła PCK

AKCJA „ZNICZ”

Inicjatywą Szkolnego Klubu Wolontariatu była akcja „Znicz - pamiętamy o zmarłych”, w którą  włączyli się   uczniowie wszystkich klas, a Samorządy Klasowe przekazały zebrane przez uczniów znicze.

Poszczególne klasy wraz z wychowawcami  udały się na pobliski cmentarz parafialny , by zapalić znicze i oddać hołd tym, którzy  zginęli w walce o wolność Polski. 

Przedstawiciele szkolnego wolontariatu wraz  z panią Moniką Bernacik  i panią Mariolą Nowakowską odwiedzili  mogiły żołnierzy  w Molendach oraz  grobowce: pani Zofii Sztobryn i  rodziny Lewandowiczów.

Zapewniamy o swojej  pamięci!

Opiekun SKW
Monika Bernacik

Złote medale za wieloletnią, sumienną pracę

24 października 2019 r. w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wyróżniono i nagrodzono z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektorów szkół, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi z rejonu warszawskiego, siedleckiego i radomskiego. Wręczono Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody Ministra Edukacji Narodowej, a także nagrody Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Wśród odznaczonych znalazły się pracownice Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko. Złotym Medalem za Długoletnią Służbę zostały odznaczone panie: Aldona Babula, Irena Cieloch, Wiesława Kołdej i Elżbieta Mazur.  

Medal za Długoletnią Służbę przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Medal złoty jest przyznawany po 30 latach  pracy zawodowej na uzasadniony wniosek dyrektora szkoły kierowany do właściwego Kuratorium Oświaty. Ostateczną decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu medalu podejmuje Prezydent RP.

Tegoroczne wręczanie nagród i odznaczeń odbyło się z udziałem Mazowieckiego Kuratora Oświaty – pani Aurelii Michałowskiej oraz Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty – pani Doroty Skrzypek. W uroczystości uczestniczyli między innymi: Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej - pan Sławomir Adamiec i Wicewojewoda Mazowiecki - pan Sylwester Dąbrowski oraz przedstawiciele oświatowych związków zawodowych.

Miłym akcentem uroczystości był program muzyczny w wykonaniu zespołu jazzowego uczniów z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie.

Irena Cieloch

„Pamięć testamentem dla pokoleń”

Rok temu, 1 i 2 listopada 2018 r. nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko przy współpracy z księdzem kanonikiem Augustynem Rymarczykiem, proboszczem tutejszej parafii przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na renowację grobowca Janiny i Józefa Lewandowiczów, rodziców Anny Lewandowicz PS. „Hania”. Grób wymagał natychmiastowej odbudowy ze względu na fatalny stan techniczny, ponieważ za kilka lat miejsce pochówku rodziców naszej lokalnej bohaterki zniszczałoby i zostało zapomniane.

Całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. W ciągu dwóch świątecznych dni udało się zebrać środki na budowę nowego nagrobka.

Zachęcona dobrym efektem ubiegłorocznej kwesty społeczność szkolna w bieżącym roku planuje zbiórkę funduszy na odnowienie grobu Zofii Sztobryn, założycielki pierwszej szkoły w Garbatce, osoby zasłużonej dla naszej małej ojczyzny. Grób rodziny Sztobrynów, w którym spoczywa Zofia Sztobryn, wymaga prac renowacyjnych.

W organizacji tegorocznej kwesty, która odbędzie się 1 i 2 listopada przy cmentarzu parafialnym w Garbatce oraz przy cmentarzu parafialnym w Gródku, swojego wsparcia udzielają księża: ksiądz kanonik Augustyn Rymarczyk, proboszcz parafii w Garbatce- Letnisko oraz ksiądz proboszcz Bogusław Kasprzyk, proboszcz parafii Gródek.

Działania takie, wspólnie prowadzone z uczniami i rodzicami stają się okazją do poznawania dziejów regionu i sylwetek osób zasłużonych dla naszej miejscowości i okolicy. Uczą kreatywności, owocnego współdziałania dla dobra wspólnego. Stanowią okazję do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich. Środowisko szkolne ma nadzieję, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie zabraknie ludzi dobrej woli, którzy hojnie wspomogą tę akcję, by w 60 rocznicę śmierci Zofii Sztobryn odnowić miejsce jej wiecznego spoczynku.

Mariola Nowakowska

Prezentacja sylwetki Olgi Tokarczuk - laureatki literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok

Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana przez Akademię Szwedzką od 1901 roku. Nagrodę Nobla przyznawaną w kilku dziedzinach ustanowił szwedzki przemysłowiec i wynalazca - Alfred Nobel. Na wyróżnienie to składa się złoty medal, dyplom honorowy oraz nagroda finansowa. Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymało czworo Polaków:

Henryk Sienkiewicz (1905 r.)
Władysław Reymont (1924 r.)
Czesław Miłosz (1980 r.)
Wisława Szymborska (1996 r.)

 W tym roku literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok przyznano polskiej pisarce - Oldze Tokarczuk. 23 października 2019 r. podczas lekcji wychowawczych uczniowie klasy VIII przybliżyli sylwetkę Noblistki kolegom i koleżankom z kl. VI i VII. Dodatkowo w holu szkoły Samorząd Uczniowski przygotował prezentację poświęconą pisarce.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała m.in. jako psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, a także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Pejzaż i kultura tych okolic przewija się w kilku jej utworach. Jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek - ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie - w latach 2007 i 2015 - otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.

Decyzją Akademii Szwedzkiej Polka otrzymała Nobla za "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Akademia Szwedzka uznała też, że jak dotąd najwybitniejszym dziełem Olgi Tokarczuk są "Księgi Jakubowe". "Pisarka poświęciła kilka lat na szukanie informacji o bohaterze (...)". "To fascynujące, jak Tokarczuk pozwala czytelnikom zajrzeć w umysły postaci, aby stworzyć portret swojego bohatera, który przedstawiany jest z perspektywy innych postaci. To był człowiek o wielu twarzach: mistyk, buntownik, ale też manipulator. (...) Powieść Tokarczuk przedstawia nie tylko tajemnicze życie Jakuba Franka, ale daje też bogatą panoramę niemal zapomnianego rozdziału historii Europy" - napisano w uzasadnieniu wyboru Akademii.

Twórczość Olgi Tokarczuk obejmuje powieści, zbiór poetycki, zbiór esejów, zbiory opowiadań. Są to:
Miasto w lustrach (1989)
Podróż ludzi Księgi (1993)
E.E. (1995)
Prawiek i inne czasy (1996)
Szafa (1997)
Dom dzienny, dom nocny (1998)
Opowieści wigilijne, razem z Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem (2000)
Lalka i perła (2001)
Gra na wielu bębenkach (2001)
Ostatnie historie (2004)
Anna In w grobowcach świata (2006)
Bieguni (2007)
Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009)
Moment niedźwiedzia (2012)
Księgi Jakubowe (2014)
Zgubiona dusza (2017)
Opowiadania bizarne (2018)
Profesor Andrews w Warszawie (2018)


Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się 10 grudnia 2019 r. w Sztokholmie. Nagrody wręczy król Szwecji.

Anna Rutka
Monika Bernacik

Spacer krajoznawczy

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu, wzorem ubiegłego roku uczniowie klasy 8A pod opieką pań: Grażyny Kalembkiewicz i Moniki Rodakowskiej uczestniczyli w spacerze krajobrazowym trasą ścieżki edukacyjnej Rezerwatu Krępiec. Zajęcia zostały zorganizowane przy współpracy z pracownikiem Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

 

Tegoroczny spacer w ramach Międzynarodowego Dnia Krajobrazu odbywał się pod hasłem: Woda w krajobrazie. W ten sposób uczniowie zdobyli wiedzę w zakresie znaczenia wody w kształtowaniu krajobrazów historycznych i współczesnych, jak również roli wody w krajobrazach przyrodniczych i kulturowych.

Grażyna Kalembkiewicz

Spacer ornitologiczny

W pierwszy weekend października po raz 26 obserwatorzy ptaków z Europy i Azji Centralnej wyruszyli na spacery ornitologiczne, aby obserwować jesienne migracje ptaków i rozmawiać o zagrożeniach, jakie czyhają na ptaki w trakcie ich wędrówek.

Polsce obchody tego wydarzenia koordynuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Z tej okazji 26 września 2019 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce - Letnisko pod opieką Grażyny Kalembkiewicz i Anny Szczypińskiej wraz z pracownikami Kozienickiego Parku Krajobrazowego wspólnie wyruszyli w okolice stawów w Bąkowcu na terenie gminy Garbatka - Letnisko. Pod czujnym okiem ornitologa miłośnicy ptaków, zaopatrzeni w lornetki i przewodniki, mieli okazję zaobserwować 15 gatunków, wśród których znalazły się: bielik, błotniak stawowy, myszołów, łabędź niemy, kormoran, czapla biała, czapla siwa, głowienka, pliszka siwa, czajka, krzyżówka, kszyk, potrzos, mewa, sikora modra. Podsumowaniem wędrówki było uzupełnienie przez uczniów kart obserwacji oraz udział w konkursie. Uczestnicy otrzymali pozycje wydawnicze Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.  

Grażyna Kalembkiewicz

Piszemy kartki do Powstańców Warszawskich

Projekt BohaterON w Twojej szkole

 Nasza szkoła przystąpiła do udziału w projekcie mającym na celu upamiętnienie heroicznej  walki powstańców warszawskich.

 Opiekunki projektu: pani Bernadeta Basaj i Renata Strzałkowska-Jędrasek wspólnie z uczniami klas VI  opracowały harmonogram działań. Uczniowie poznali historię osób z naszego regionu, którym wojna przerwała dzieciństwo. Na lekcji historii zostali  zapoznani z powstańczymi losami, naznaczonymi tragizmem i okrucieństwem. Następnie podczas zajęć plastycznych wykonali wspólnie kartki dla żyjących jeszcze powstańców oraz  zredagowali  i wypisali własnoręcznie  treść życzeń.

Czytaj więcej...

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 11.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie prowadzący spotkanie uczniowie przywitali panią dyrektor Agnieszkę Babańcę, panią wicedyrektor Ewelinę Piecyk - Kowalską, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, uczniów oraz przybyłych gości: panią Wójt Teresę Fryszkiewicz, panią Sekretarz Gminy Marzenę Pomarańską, pana Przewodniczącego Rady Gminy Włodzimierza Mazura, księdza kanonika Augustyna Rymarczyka, panią Przewodniczącą Rady Rodziców Sylwię Sałek oraz przedstawicieli Rady Rodziców. Na uroczystości szkolnej gościli także emerytowani nauczyciele.

Prologiem uroczystości były życzenia uczniów skierowane do wszystkich pracowników naszej szkoły. Przekazali oni podziękowania i kwiaty na ręce pań dyrektor, zaś zaproszeni goście otrzymali od uczniów własnoręcznie wykonane karty okolicznościowe.

Następnie najserdeczniejsze życzenia złożyły swoim współpracownikom pani dyrektor i pani wicedyrektor, które podziękowały za owocną pracę i trud wkładany w wykonywanie swoich obowiązków. Życzenia i podziękowania przekazała także pani wójt, która wręczyła Nagrody Wójta Gminy Garbatka-Letnisko. To szczególne wyróżnienie uzyskali: pani dyrektor Agnieszka Babańca, pani wicedyrektor Ewelina Piecyk- Kowalska, pani Irena Cieloch, pani Elżbieta Mazur, pani Monika Bernacik i pan Waldemar Langa.

Czytaj więcej...

„Pocieniujmy Słowem VI” – warsztaty teatralne

30 września 2019 r. troje uczniów naszej szkoły, a zarazem uczestników koła teatralnego „Zamaskowani„, którego opiekunem jest pani Karolina Matejszczak, wzięło udział w warsztatach teatralnych „Pocieniujmy Słowem VI” zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach.

Elementarne ćwiczenia aktorskie poprowadziła Pani Zofia Rinas – doświadczony instruktor teatralny, a ich nadrzędnymi celami były: doskonalenie sztuki teatralnej i recytatorskiej oraz popularyzacja wartościowej literatury.

Uczestnicy warsztatów doskonalili umiejętności czystej oraz poprawnej wymowy, jak również właściwej modulacji i siły głosu. Uczniowie zapoznali się z niełatwą sztuką pracy z tekstem i zachowaniem na scenie. Dzieci ćwiczyły ruch sceniczny, dykcję oraz uczyły się interpretacji tekstów. Poprzez pracę w grupie rozwijały kompetencje społeczne.

Finałem wprawek teatralnych była prezentacja grupowych etiud. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Karolina Matejszczak

"Samorządy mają głos”

W dniu 2 października odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.  Kandydaci już we wrześniu przedstawili  plakaty wyborcze ze swoimi postulatami, prowadzili kampanię wyborczą na terenie szkoły.

W dniu wyborów każdy z kadydatów wystąpił przed społecznościa uczniowska, prezentując swój program wyborczy, następnie uczniowie wraz z nauczycielami oddali głos na swojego kandydata. Po przeliczeniu głosów, Komisja Wyborcza ustaliła listę 7 uczniów, którzy otrzymali największe poparcie wśród głosujących. Pierwszych 5 uczniów stanowi nową Radę Samorządu Uczniowskiego.
Przewodniczący: Kacper Wiraszka
zastępcy: Laura Rutka i Filip Matejszczak
członkowie SU: Ewa Sekuła
Wiktoria Piwońska
 Serdecznie gratulujemy!
Opiekunem SU w roku szkolnym 2019/2020 została pani Monika Bernacik.

Monika Bernacik

"Przerwa z książką" w szkolnej bibliotece

23 września 2019 roku uczennice należące do szkolnego wolontariatu zorganizowały konkurs na „Najładniejszą ilustrację do książki”. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Przerwa z książką”, a wybraną pozycją książkową - „Bambi” (z serii wydawniczej „Moja pierwsza czytanka”). Historia jelonka urzekła słuchaczy, a ilustracje były odzwierciedleniem zachwytu dzieci.

fot. Laura Rutka

Wszystkie dzieci dostały zakładki do książek, a wykonawcy trzech najładniejszych prac nagrodzeni zostali słodkim upominkiem.

Julia Spytek

Wykonanie: Dan-net