• bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa

Aktualności

GALA KONKURSU NAUCZYCIEL- MEDIATOR IM. JOANNY KUBIAK

W siedzibie Rzecznika Praw Dziecka 6 września 2017 r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca II edycję ogólnopolskiego konkursu „Nauczyciel - Mediator” im. Joanny Kubiak.

Głównym celem konkursu była promocja form  rozwiązywania konfliktów bez przemocy, w tym przede wszystkim, jako metody pracy nauczyciela.

W ramach konkursu nauczyciele opisywali przykłady stosowanych przez siebie praktyk rozwiązywania konfliktów w szkole bez przemocy, zwłaszcza za pomocą mediacji. Przed ogłoszeniem laureatów i wręczeniem nagród dr Witold Klaus, Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej wystąpił z wykładem nt. idei konkursu i potrzeby prowadzenia mediacji w szkołach.  Następnie Pani Agnieszka Mazur, wieloletnia przyjaciółka patronki konkursu dokonała krótkiej prezentacji jej postaci.

Joannę Kubiak zaliczyć trzeba do pionierek i propagatorek mediacji rówieśniczej w szkołach. Mediację i bezkonfliktowe rozwiązywanie sporów traktowała jako swoją pasję i misję. Z sukcesem szkoliła nauczycieli i pedagogów szkolnych w takim działaniu. Sama także uczestniczyła w mediacjach w szkołach. W sytuacji narastającej agresji i przemocy z sukcesem wprowadzała tę metodę, jako sprawdzoną metodę rozwiązywania konfliktów między uczniami, a także między uczniami i nauczycielami.

Głos zabrała również sędzia Anna Maria Wesołowska przybliżając zebranym rolę mediacji w sądownictwie. Opowiedziała również o swoich doświadczeniach w kontaktach z placówkami oświatowymi na terenie kraju.

W konkursie brała udział nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko Pani Renata Strzałkowska  - Jędrasek. W zgłoszeniu do konkursu zaprezentowane zostały metody pracy jakie wykorzystuje pani Renata, szczególnie dotyczące rozwiązywania konfliktów. W swojej codziennej pracy poszukuje niestandardowych rozwiązań. Z sukcesem stosuje pokojowe formy rozwiązywania konfliktów poprzez sprawiedliwość naprawczą ucząc komunikacji, mediacji, budowania właściwych relacji w grupie. Zastosowanie metody sprawiedliwości naprawczej jest szczególnie ważne i potrzebne w procesie wychowawczym, ponieważ uczy dzieci odpowiedzialności za swoje zachowania.

Nagrodę główną dla zwycięzcy oraz pamiątkowe dyplomy wraz z nagrodami książkowymi zaproszonym nauczycielom wręczył p. Włodzimierz Kubiak (ojciec Joanny) oraz p. Joanna Luberadzka-Gruca Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Gratulujemy pani Renacie Strzałkowskiej - Jędrasek!

Monika Bernacik

"Bezpieczna Droga do Szkoły"

W ramach realizacji działań profilaktycznych "Bezpieczna Droga do Szkoły" z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum spotkał się aspirant sztabowy Dariusz Chołuj. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film edukacyjny oraz wysłuchali pogadanki, z której dowiedzieli się m.in. o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem, bezpiecznym zachowaniu w czasie oczekiwania na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Gość przypomniał jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie włączyły się w rozmowę, odpowiadając na pytania dotyczące prawidłowego zachowania na drodze. Policjant cierpliwie wyjaśniali wątpliwości dotyczące kwestii bezpieczeństwa. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.

XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY im. Jana Bułhaka pt. „Pejzaże wokół mojego miasta”

fot. Patrycja Kępińska

fot. Patrycja Kępińska

fot. Patrycja Kępińska

W czerwcu 2017 roku,  11 uczniów klas trzecich Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi  pod kierunkiem pani Agaty Styczyńskiej wzięło udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Łódzki  Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima. Była to XVI edycja konkursu poświęcona  wybitnemu fotografowi Janowi Bułhakowi i zatytułowana „Pejzaże wokół mojego miasta”. Temat konkursu bardzo spodobał się uczniom naszego gimnazjum. Na wielu wykonanych zdjęciach przedstawili piękno naszej okolicy. Zdjęcia były tak profesjonalnie wykonane, że wybór tych najlepszych był bardzo trudny. Ostatecznie na konkurs zostały wysłane prace 11 uczniów: Dawida Sosnowskiego, Ilonki Sobczyk, Patrycji Kępińskiej, Malwiny Skoczylas, Pauliny Sujc, Jana Ziomka, Julii Gnyś, Renaty Gieruszki, Sylwii Sudoł, Zuzanny Mazur i Zuzanny Rokity. Do finału zakwalifikowały się fotografie wykonane przez Patrycję Kępińską i znalazły się na wystawie pokonkursowej. Gratulujemy Patrycji i mamy nadzieję, że swoje fotograficzne pasje będzie kontynuowała i zdobywała kolejne sukcesy.

fot. Patrycja Kępińska

fot. Patrycja Kępińska

mgr Agata Styczyńska szkolny koordynator konkursu

Tym razem - „Wesele”

Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do objętej patronatem honorowym pary prezydenckiej akcji Narodowe Czytanie, którą w Garbatce organizuje Gminna Biblioteka Publiczna. Tym razem czytaliśmy i słuchaliśmy fragmentów dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. W Kinie za Rogiem na spotkaniu poprowadzonym przez kierownik biblioteki Małgorzatę Markowską wystąpili: założycielka klubu Aktywni 50+- Teresa Bęczkowska, przewodniczący Rady Gminy- Włodzimierz Mazur, sekretarz gminy- Teresa Fryszkiewicz, wiceprzewodnicząca Rady Gminy- Irena Piechocińska, sołtys Garbatki Długiej i Garbatki Nowej- Czesław Pacuła, nauczycielka języka polskiego w PSP w Bogucinie- Beata Maciąg i nauczycielka języka polskiego w PSP w Garbatce Letnisko - Agnieszka Rygiel. Przybyli na spotkanie goście mieli okazję nie tylko zapoznać się z fragmentami dzieła wybitnego młodopolskiego artysty, ale także obejrzeć film Andrzeja Wajdy z 1972 roku. Na ekranie pojawiły się takie gwiazdy polskiego kina jak: Daniel Olbrychski, Andrzej Łapicki, Ewa Ziętek czy Franciszek Pieczka. Po seansie wszyscy obecni otrzymali z rąk pań Małgorzaty Markowskiej i Iwony Stępień egzemplarze „Wesela” z pamiątkową pieczątką. Mamy nadzieję, że głośne czytanie „Wesela” przybliżyło młodzieży ten nie najłatwiejszy tekst należący do klasyki literatury polskiej. Z niecierpliwością czekamy na kolejną lekturę. Ciekawe co będziemy czytać za rok?

Wakacje witają nas...

W dniu 23 czerwca 2017 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Zanim rozdane zostały świadectwa i  nagrody dla uczniów szczególnie wyróżniających się, młodzież, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we mszy świętej. Następnie odbyła się akademia na którą przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Garbatka - Letnisko pan Robert Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Mazur, ks. proboszcz Augustyn Rymarczyk oraz rodzice uczniów. Pani dyrektor Agnieszka Babańca podsumowała kończący się rok szkolny, wręczono listy gratulacyjne i stypendia dla uczniów, którzy uzyskali średnią powyżej 5,0. Znamienitą nagrodą było stypendium Wójta przyznane uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnia ocen w szkole: w gimnazjum Oldze Karaś , a w szkole  podstawowej Kacprowi  Goli. Serdecznie gratulujemy!

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko pożegnanie absolwentów klas trzecich, ale także nauczycieli,którzy pracowali w naszej szkole. Były kwiaty i serdeczne podziękowania dla: pana Rafała Kąckiego, nauczyciela historii, pani Anety Łazuk- nauczycielki języka polskiego, pani Jolanty Rutki - logopedki. Szczególne słowa uznania za wieloletnią prace otrzymał pan Andrzej Baracz, który  pracował w zawodzie nauczyciela 37 lat. Uczył geografii i wychowania fizycznego. Od roku 2008 do 2015 pełnił funkcję wicedyrektora. Jak każdy pedagog pracujący we współczesnej szkole musiał podążać za nowinkami technicznymi, obsługiwać laptop czy komputer, pracować na elektronicznym dzienniku.... Ale pan Andrzej pozostał jednak mimo tego nauczycielem staroświeckim -  w pozytywnym tego słowa znaczeniu, oczywiście. Zawsze doskonale przygotowany, wręcz pedantyczny, a przede wszystkim - zafascynowany nauczanym przedmiotem. O tym, że geografia była wielką pasją pana Andrzeja wie doskonale każdy, kto uczestniczył w organizowanych przez niego Zielonych Szkołach. Swoimi anegdotami i opowieściami uatrakcyjniał czas spędzony na wędrówkach i obserwacjach. Słowo, kultura języka były bowiem dla niego tak samo ważne jak wiedza związana z nauczanym przedmiotem. W naszych wspomnieniach na zawsze pozostanie jako życzliwy uczniom nauczyciel  i uśmiechnięty kolega.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom i ich rodzicom życzymy udanych, słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Monika Bernacik
Agnieszka Rygiel

Grzegorz Bociek w ZSS w Garbatce-Letnisko

7 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół Samorządowych gościliśmy Grzegorza Boćka – polskiego siatkarza, dwukrotnego zdobywcę Mistrzostw Polski w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, aktualnie zawodnika beniaminka w klubie Aluron Virtu Warta Zawiercie.

Grzegorz Bociek  spotkał się zarówno z najmłodszymi jak i najstarszymi uczniami naszej szkoły. Gościa powitały entuzjastyczne brawa najmłodszych, którzy z niecierpliwością oczekiwali na spotkanie. Pan Grzegorz szybko nawiązał kontakt z dziećmi i z radością odpowiadał na liczne pytania dotyczące codziennego życia sportowca, podróży, treningów, meczy. Gościowi towarzyszył starszy brat, a zarazem wikariusz naszej parafii – ks. Łukasz Bociek. Uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania:  Który z braci jest wyższy i o ile centymetrów? Jak wyglądało dzieciństwo sportowca? Czy życie celebryty jest męczące? O ogromnym zainteresowaniu spotkaniem świadczyła nie tylko duża liczba zadawanych pytań, ale także długa kolejka po autografy, które niestrudzenie rozdawał nasz Gość.

Poważniejszy charakter miało spotkanie ze starszymi uczniami. Oprócz pytań dotyczących  codziennego życia sportowca, drużyn w których grał, nauki czy diety, były również takie, które poruszały przeżycia związane z chorobą nowotworową. Pan Grzegorz ze szczerością i ujmującą prostotą wskazał na wiarę, jako klucz do przetrwania nawet najcięższych doświadczeń.

Zarówno ks. Łukasz jak i jego brat Grzegorz w swoich wypowiedziach podkreślali silną więź rodzinną jako nadrzędną wartość, która pomimo odległości, dużej ilości obowiązków nadal spaja całą rodzinę Boćków. Obserwując relację między braćmi uczniowie sami dostrzegli łączącą ich więź braterską, a z wypowiedzi naszych gości mogli nauczyć się, jak dbać o relacje w rodzinie.

Spotkanie zakończył trening siatkarski pod kierunkiem Pana Grzegorza oraz ks. Łukasza. Wspólna gra pozwoliła uczniom nie tylko na podniesienie umiejętności siatkarskich, ale także nauczyła czerpania radości ze sportu.

Liczne zdjęcia z uśmiechniętym Panem Grzegorzem oraz ks. Łukaszem i rozdawane z niezwykłą cierpliwością autografy to pamiątki ze spotkania. A co pozostanie w pamięci i sercach uczniów? Szczerość wypowiedzi naszego Gościa, radość bijąca z oczu, poczucie humoru, miłość do sportu i tęsknota za kolejnym spotkaniem.

Uczniowie z żalem rozstali się z Panem Grzegorzem, a Pani Dyrektor Agnieszka Babańca wyraziła radość z długo oczekiwanej wizyty i nadzieję na kolejne spotkanie.

Monika Rodakowska

Spotkanie z Panem Sławomirem Wąsikiem

Pan Sławomir Wąsik - wielki pasjonat Przyrody, fotograf, autor około 100 filmów przyrodniczych 7 czerwca spotkał się z uczniami naszej szkoły. Opowiedział o fascynującym świecie fauny i flory, zaprezentował kolekcję barwnych przyrodniczych zdjęć. Z ogromną pasją przedstawił swoje obserwacje dotyczące życia zwierząt. Pan Sławomir buduje również platformy, wiesza je na drzewach, by z bliska przyglądać się "mieszkańcom" Puszczy Kozienickiej. Spotkanie z przyrodnikiem wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród uczniów.

Barbara Leśniak

Królowa Jadwiga w Przedszkolu Samorządowym „Pod Sosnową Szyszką”

6 czerwca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce – Letnisko odwiedzili dzieci z Przedszkola Samorządowego „Pod Sosnową Szyszką”, by przybliżyć im postać św. Królowej Jadwigi – patronki Publicznego Gimnazjum. Barwny orszak przeszedł ulicami Garbatki – Letnisko wzbudzając niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców.

Dzieci entuzjastycznie przywitały parę królewską, dworki oraz rycerza. W rolę Królowej Jadwigi wcieliła się Wiktoria Zawodnik, nosząca tytuł Jadwigi Roku w latach 2015/2016 oraz 2016/2017. Roli Króla Jagiełły podjął się Piotr Nagadowski, dworkami były uczennice: Zuzanna Rokita i Adrianna Łagus, rycerzem zaś Igor Pacocha. Wiktoria przeczytała dzieciom fragment książki będącej biografią Królowej Jadwigi. Dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały historii życia patronki gimnazjum i odpowiadały na zadawane pytania. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się suknia średniowieczna, którą dziewczynki chętnie przymierzały. Hełm rycerski i tarcza wzbudziły natomiast entuzjazm chłopców. Ciężki miecz rycerski stał się niemałym wyzwaniem dla najmłodszych. Każdy przedszkolak pragnął wypróbować swoich sił, by go podnieść i choć przez chwilę poczuć się prawdziwym rycerzem.

Kolejną niespodzianką przygotowaną przez młodzież był wspólny taniec do średniowiecznej muzyki. Przedszkolaki wykazały się ponadprzeciętnymi umiejętnościami tanecznymi. Punktem kulminacyjnym było pasowanie na rycerza i dworkę. Dzieci z przejęciem klękały przed królem i królową, którzy zgodnie z dworskim zwyczajem nadali im godność rycerza i dworki.

Na pamiątkę spotkania najmłodsi otrzymali kolorowanki – piękny średniowieczny zamek. Pani Dyrektor Maria Grygiel podziękowała młodzieży za wspaniałą lekcję historii i wyraziła nadzieję na kolejne spotkanie.

Monika Rodakowska

Wycieczka klas IIa i IIb do Kazimierza Dolnego i Janowca

W poniedziałek 5.06.2017r. odbyła się wycieczka szkolna do Kazimierza Dolnego i Janowca. Wzięli w niej udział uczniowie klasy IIa i IIb z wychowawczyniami D. Fałek i D. Siembor. Celem wycieczki było zwiedzanie miasta i okolic, poznanie atrakcji turystycznych, historycznych, przyrodniczych i kulturowych Kazimierza Dolnego i Janowca.

Wyjechaliśmy rankiem sprzed szkoły. Przy wspólnych rozmowach podróż mijała nam bardzo szybko. W Puławach powitaliśmy panią przewodnik i wspólnie podziwialiśmy krajobrazy okolic Kazimierza. Po wyjściu z autokaru Pani przewodnik przedstawiła nam plan wycieczki, a następnie ruszyliśmy bulwarem w stronę miasta. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wspinaczka na Górę Trzech Krzyży. Było ciężko, ale wszyscy dali radę! Następnie poszliśmy oglądać ruiny Zamku i Basztę z XIII wieku. Po chwili odpoczynku pomaszerowaliśmy do Kościoła św. Jana Chrzciciela, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po Starówce. Podziwialiśmy tam piękne, zabytkowe kamieniczki i słuchaliśmy ciekawostek z nimi związanych. Na Starówce mieliśmy możliwość wybrać pamiątki oraz kupić tradycyjne koguty robione i wypiekane według regionalnego przepisu. Po zakupach udaliśmy się na obiad, a następnie przeszliśmy nad Wisłę, gdzie przy przystani już czekał na nas statek. Statkiem popłynęliśmy na drugą stronę Wisły do Janowca. Podczas rejsu po Wiśle podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego i Janowca. Wiele śmiechu dostarczyły nam mewy Śmieszki, które towarzyszyły nam w podróży. Fruwały nad nami krzycząc, tak jakby wołały, abyśmy dali im jeść! Po około pół godziny statek dopłynął do brzegu, gdzie czekała na nas kolorowa ciuchcia, która dowiozła nas pod same ruiny Zamku w Janowcu. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o legendach Zamku m.in. o Czarnej Damie. Obejrzeliśmy także starodawny dworek i piękne tereny wokół niego.

Pod koniec dnia wszyscy bardzo zadowoleni, chociaż nieco zmęczeni, z natłokiem wielu wrażeń wróciliśmy do Garbatki. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, równie interesującej wycieczce po naszym regionie.

Uczniowie klasy IIa z wychowawczynią

Warsztaty chemiczne

W sobotę 3 czerwca 2017 r. w sali gimnastycznej odbyły się warsztaty chemiczne, które poprowadzili wolontariusze Fundacji „Przyszłość w nauce”. Chemiczne ogrody, węże faraona – to tylko niektóre z zachwycających eksperymentów, które można było zaobserwować. Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać wiele ciekawych doświadczeń chemicznych. Zajęcia pogłębiły wiedzę uczniów oraz pokazały, że chemia jest barwna, wybuchowa oraz pełna zapachów.  

Barbara Leśniak

„Bezpieczne dzieciaki” – Akademia UDT dla Dzieci.

1 czerwca 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Garbatce-Letnisko odbyło się spotkanie w ramach realizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego projektu „Akademia UDT dla Dzieci". Popularyzując wiedzę z zakresu bezpieczeństwa technicznego inspektorzy Oddziału UDT w Radomiu p. Mariusz Kowalski i p. Michał Sagan przeprowadzili spotkanie z dwiema grupami dzieci (klas 1. i 2.). Spotkanie z każdą z grup trwało dwie godziny lekcyjne. W czasie spotkań inspektorzy w bardzo interesujący sposób opowiedzieli dzieciom o roli i zadaniach UDT, zagrożeniach wynikających z niewłaściwej eksploatacji urządzeń technicznych oraz o zasadach bezpieczeństwa w takich miejscach jak place zabaw, wesołe miasteczka, windy i ruchome schody. Dzieci żywiołowo reagowały na zadawane pytania i brały udział w pogadance oraz krzyżówce. Kończąca wykład prezentacja narzędzi, przymierzanie kasków i wręczanie drobnych upominków było tak zwaną „kropką nad i”. Każdy uczestnik „Akademii UDT dla dzieci" otrzymał dyplom potwierdzający zdobycie wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń technicznych, broszury edukacyjne i drobne upominki firmowe.

Na zakończenie na ręce Pani Dyrektor Agnieszki Babańcy przekazano Dyplom dla Publicznej Szkoły Podstawowej za popularyzację bezpieczeństwa technicznego wśród uczniów – Bezpieczeństwo Eksploatacji Urządzeń Technicznych.

Wicedyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska

Od Wielkich Dionzji do teatru absurdu - projekt edukacyjny

30 maja br. uczniowie klas 2. Publicznego Gimnazjum przedstawili przygotowywany  w ciągu ostatnich kilku miesięcy projekt edukacyjny. Młodzież podzielona na zespoły (artystyczny, informatyczny, logistyczny i  plastyczny) pod  kierunkiem wychowawców- Moniki Bernacik i Agnieszki Rygiel - opracowała program pt. „Historia teatru”. Wszyscy uczniowie mieli możliwość aktywnego i twórczego działania, rozwijania  zdolności oraz  doskonalenia umiejętności autoprezentacji.

Zaproszeni na uroczysty pokaz goście mogli poznać dzieje teatru od starożytności do czasów współczesnych. Oprócz prezentacji multimedialnej i prelekcji prowadzących przedstawiono fragmenty najbardziej znanych utworów dramatycznych: „Antygony”, średniowiecznego misterium, „Romea i Julii”, „Skąpca”, „Balladyny” i „Tanga”.

Przybyli rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych gorącymi brawami nagrodzili występy swoich podopiecznych, docenili także scenografię i kostiumy przygotowane specjalnie na tę okazję (podziękowania dla p. Renaty Jędrasek, p. Moniki Rodakowskieji p. Agaty Styczyńskiej). Po prezentacji projektu wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej mogli podzielić się swoimi refleksjami, spostrzeżeniami i wnioskami. Przy filiżance herbaty i porcji domowych słodkości miło spędziliśmy wtorkowe popołudnie.

Mimo wcześniejszych obaw i wątpliwości co do efektów naszej wspólnej pracy, można chyba uznać tegoroczny projekt za sukces. Wszystkim jeszcze raz dziękujemy!

Agnieszka Rygiel

VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”

Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom.

Po raz siódmy nasza szkoła brała udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 30.05.2017r odbyło się podsumowanie konkursu. Uczennica naszej szkoły Paulina Motyka kl. IIIc otrzymała wyróżnienie w etapie powiatowym. Nagrody wręczyli przedstawiciele KRUS.

Zielona Szkoła w Publicznym Gimnazjum

W dniach 22 – 26 maja 2017 r. młodzież klas III i II Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Garbatce – Letnisko uczestniczyła w interdyscyplinarnych zajęciach edukacyjnych – „zielonej szkole” na terenie Sudetów. Przewodnim celem imprezy było zobrazowanie zróżnicowania przestrzeni geograficznej Regionu Starych Gór oraz ukazanie warunków środowiska naturalnego i jego ochrony na tle antropogenicznej modyfikacji dla potrzeb człowieka. Ośrodkiem docelowym stała się Polanica Zdrój – miejsce zakwaterowania, wyżywienia oraz realizacji założeń edukacji prozdrowotnej. W trakcie zajęć edukacyjnych poznaliśmy Złoty Stok z kopalnią złota i arsenu, Jaskinię Niedźwiedzią w Masywie Śnieżnika, Zamek Książ w Wałbrzychu, poniemieckie sztolnie „Włodarz” w Górach Sowich, pas skałkowy Szczelińca Wielkiego w granicach Parku Narodowego Gór Stołowych, Karkonosze z najwyższym szczytem Sudetów – Śnieżką, szlaki turystyczne Karkonoskiego Parku Narodowego oraz  Adrspaskie „Skalne Miasto” na terenie Czech.

Pobyt młodzieży na Dolnym Śląsku umożliwił poznanie krain geograficznych regionu Polski Południowo – Zachodniej oraz społeczno – ekonomicznych warunków ich rozwoju.  Przybliżył ważniejsze aglomeracje miejskie, jak również najcenniejsze zabytki kultury materialnej oraz sztuki współczesnej. Pozwolił kształtować postawy badawcze, wskazywać walory zdrowotne aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz wpływu ruchu na sprawność psychomotoryczną młodego organizmu. Ponadto, a są co do tego przekonani opiekunowie – Pani Agnieszka Rygiel, Pan Marek Karsznia i Pan Andrzej Baracz, wpłynął na budzenie wzruszeń estetycznych i patriotycznych.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w realizacji podjętego przedsięwzięcia, a w szczególności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za zainteresowanie realizowaną problematyką oraz finansowe wsparcie.

Andrzej Baracz

Mistrzostwa Szkoły Oyama Karate w konkurencji Kata

W dniu 18 maja 2017 roku w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce- Letnisko rozegrano Mistrzostwa Szkoły Oyama Karate w konkurencji kata. Turniej zgromadził 183 uczniów naszej szkoły. Funkcję sędziego głównego pełnił Sensei Andrzej Suwała 4 dan. Komisja sędziowska pracowała w składzie: Sempai Tomasz Krekora 1 kyu, Sempai Olga Karaś 4 kyu, Sempai Aleksandra Wojas 5 kyu, Sempai Łukasz Wojas 5 kyu, Sempai Małgorzata Sekuła 5 kyu. Sekretarzem zawodów był pan Waldemar Langa.

Sempai: Maria Mieczyńska, Zofia Mieczyńska, Bartłomiej Orłowski, Bartosz Banaś oraz  Paulina Kęska służyli swą pomocą podczas rywalizacji najmłodszych zawodników.

W czasie ceremonii podsumowania zawodów medale i dyplomy wręczali: dyrektor szkoły Pani Agnieszka Babańca, wicedyrektor Pani Ewelina Kowalska- Piecyk, Sensei Andrzej Suwała 4 dan, Sempai Tomasz Krekora 1 kyu oraz Pan Waldemar Langa.Wyniki:

Kat. Dziewczęta klasa 1 A:

1 miejsce- Nikola Rębalska

2 miejsce- Alicja Wasiak

3 miejsce- Agata Sałek

Kat. Chłopcy klasa 1 A:

1 miejsce- Marcel Zaborski

2 miejsce- Arkadiusz Wiśniewski

3 miejsce- Kacper Krawczyk

Kat. Dziewczęta klasa 2 A:

1 miejsce- Oliwia Sobieszek

2 miejsce- Dominika Maj

3 miejsce- Lena Malec

Czytaj więcej...

V Turniej Sprawnościowy Karate

W dniu 5 maja 2017 roku w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kozienicach rozegrany został V Turniej Sprawnościowy Karate. W zawodach wzięło udział 98 zawodniczek i zawodników Nadwiślańskiego Klubu Sportów Walki Wulkan. Sędzią głównym był Sensei Andrzej Suwała 4 dan.

Uczeń klasy 3 naszej szkoły, Bartosz Banaś zajął 1 miejsce w kategorii Junior młodszy chłopcy.


Wykonanie: Dan-net