• bal
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • prawa
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka

Drogie Babcie i drodzy Dziadkowie!

Z okazji Waszego Święta pragniemy złożyć serdeczne życzenia. Życzymy długich lat życia w dobrym zdrowiu, radości, chęci i siły do życia. Jednocześnie chcemy podziękować za to, że zawsze można na Was liczyć, za każdą wspólną zabawę, cierpliwość, opiekę, pomoc. Bądźcie zawsze z nami!

Wasze kochane wnuki - uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce- Letnisko

 

Cyfrowa biblioteka dla uczniów i studentów

Audiobooki lektur i klasyki literatury, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY. Wśród 55 tytułów, które zostały udostępnione w tej formie znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.

Ponadto, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.

Kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach Priorytetu 4 NPRCz jest digitalizacja i udostępnienie w POLONIE kolekcji tematycznych materiałów pomocniczych dla szkół pozwalających na prowadzenie zajęć online. Wśród ponad 500 kolekcji znalazły się m.in. kolekcje dotyczące władców Polski zawierające najważniejsze publikacje i źródła historyczne prezentowane w POLONIE, kolekcje związane z nazwiskami najwybitniejszych polskich pisarzy, w których poza ich publikacjami znajdują się również teksty dotyczące ich twórczości oraz inne dokumenty z nią związane. Powstały również kolekcje rozwijające zainteresowania uczniów.

Poza materiałami dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, zdigitalizowano i udostępniono w cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica ponad 21 000 publikacji artykułów z czasopism naukowych jako materiałów dydaktycznych na potrzeby m.in. szkolnictwa wyższego.

Ostatnim, ale również jednym z najważniejszych zadań zrealizowanych przez Bibliotekę Narodową w ramach Priorytetu 4 NPRCz, jest zakup licencji niewyłącznych do publikacji chronionych majątkowymi prawami autorskimi. Dzięki tym działaniom w polona.pl znajdzie się twórczość ponad 120 polskich pisarzy i poetów, która do tej pory ze względu na ochronę praw autorskich nie mogła być prezentowana w internecie. W ramach tego zadania Biblioteka Narodowa nabyła prawa do całości lub części utworów m.in. Zbigniewa Herberta, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego, Poli Gojawiczyńskiej, Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Piotra Matywieckiego, Urszuli Kozioł, Jacka Bocheńskiego. Wszystkie publikacje, do których BN uzyskała licencje, zostaną zdigitalizowane i udostępnione za pośrednictwem POLONY za darmo również w formatach pozwalających na korzystanie z nich na czytnikach (EPUB, MOBI, PDF).

Aktualnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, pracuje nad kolejną edycją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025. W ramach programu wsparciem będą mogły być objęte m.in. placówki wychowania przedszkolnego, biblioteki szkolne i biblioteki pedagogiczne.

#JednymGłosem!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego  #JednymGłosem.  Pięknie zaśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, do której powstanie teledysk z wirtualnym chórem tysięcy głosów dla  Powstańców Warszawskich 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego #JednymGłosem. Pięknie zaśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, do której powstanie teledysk z wirtualnym chórem tysięcy głosów dla Powstańców Warszawskich

Bernadeta Basaj
Tomasz Kubiak

POMAGANIE ZAWSZE W MODZIE

Czy jest w życiu coś lepszego od niesienia pomocy drugiej osobie? Nie sądzę. Uważam, że człowiek nie żyje dla siebie, tylko dla innych: rodziny, przyjaciół, znajomych i tych,  których często nie znamy z imienia i nazwiska. Naszym życiowym celem jest zatem wspieranie potrzebujących w trudnych chwilach. Wyciągnij swą dłoń i pomóż tym, którzy na to czekają. Czasami nie trzeba wcale wiele robić. Są działania, które nie wymagają od nas dużego zaangażowania, a i tak przynoszą wiele korzyści. Tak jest w przypadku akcji charytatywnych dotyczących zbierania plastikowych nakrętek.

W poprzednim roku szkolnym uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję charytatywną zorganizowaną przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, z której dochód przeznaczony został na rehabilitację chorych dzieci. Uczniowie  systematycznie gromadzili w swoich domach nakrętki, które później przynosili do szkoły, a stamtąd nakrętki przewożone były do Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu. Mimo trudności wynikających z pandemii koronawirusa udało się zebrać sześć dużych worków wypełnionych po brzegi kolorowymi nakrętkami. Uzyskane środki finansowe umożliwią rozpoczęcie rehabilitacji poważnie chorego chłopca, Oliwiera Popisa z Kozienic. W lutym rusza kolejna zbiórka nakrętek. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do aktywnego  udziału.

Zbierajmy nakrętki RAZEM możemy WIĘCEJ

Koordynatorki: Monika Bernacik
Karolina Matejszczak

Bohateron 2020

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Opiekunki projektu: pani Bernadeta Basaj i Renata Strzałkowska-Jędrasek wspólnie z uczniami klas VIb, VIIa, VIIc opracowały harmonogram działań. Uczniowie poznali historię osób z naszego regionu, którym wojna przerwała dzieciństwo. Na zajęciach rozwijających z historii zostali  zapoznani z powstańczymi losami, naznaczonymi tragizmem i okrucieństwem. Następnie  wykonali prace upamiętniające powstańców oraz  zredagowali  treść życzeń.

Olimpiada PCK

17 grudnia 2020 r. odbyła się XXIX edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. To  konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. W Olimpiadzie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych – klasy 6-8 oraz szkół średnich. Konkurs składa się z kilku etapów: szkolnego, rejonowego, okręgowego i  finałowego. Na każdym etapie Olimpiady uczestnicy muszą rozwiązać test obejmujący szeroki zakres wiedzy z zakresu nie tylko ochrony zdrowia i pierwszej pomocy, ale też biologii, medycyny i dietetyki. Pytania są trudne i wymagają od uczestników dobrego przygotowania.

W tym roku konkurs przeprowadzony był w sposób zdalny, a w etapie rejonowym naszą szkołę reprezentowali uczniowie należący do Szkolnego Koła PCK: Alicja Karsznia, Filip Matejszczak, Paulina Motyka i Julia Szewczyk.

Opiekunka SK PCK
Anna Rutka

Lapbook, czyli książka na kolanach

Sposobów na lekturę jest wiele, jedni robią notatki, inni przyklejają karteczki, jeszcze inni wolą postawić na solidne opracowanie i zakładają zeszyty lektur. Uczniowie klasy IV a mieli tym razem okazję wypróbować lapbooki.

Czym są lapbooki? To kolorowe, własnoręcznie wykonane książki – notatki, w których możemy zapisać, wkleić i narysować najważniejsze informacje. Powstają w prosty sposób: podczas pracy z lekturą na lekcjach języka polskiego uczniowie notują to wszystko, co trzeba zapamiętać, np. plan wydarzeń, opisy postaci, miejsca zdarzeń, układają własne pytania, krzyżówki, quizy. Później tylko umieszczają to w swoim lapbooku. Im bardziej kolorowo, pomysłowo i twórczo, tym lepiej.

Myślę, że to świetna zabawa, a przy okazji dobry sposób na zapamiętanie lektury. Jak z komiksem „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” poradzili sobie czwartoklasiści? Warto obejrzeć ich prace.

Anna Rutka

Projekt budy kl. 3a

Zbliża się zima. Ta pora roku daje się we znaki nie tylko nam, ludziom, ale również naszym czworonogom. Nie wszystkie psy mogą mieszkać z nami w domu, część z nich pilnuje naszych obejść, mieszkając w budach. Należy jednak pamiętać, aby było to ciepłe schronienie. Uczniowie klasy 3a wykonali projekty-budy, w której umieścili swoje pluszaki i nie tylko.

Monika Dąbrowska

Spektakl "Jadwiga − Klejnot Wawelu"

W najbliższą sobotę, 12 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się spektakl taneczny "Jadwiga - Klejnot Wawelu" w wykonaniu Teatru Tańca Lilia, który będzie można obejrzeć online!!! 
W imieniu Teatru Tańca Lilia oraz Fundacji św. Jadwigi dla UPJPII zapraszamy bardzo serdecznie do oglądania.

Poniżej link do strony Fundacji św. Jadwigi dla UPJPII, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat spektaklu:
https://fundacja.upjp2.edu.pl/jubileusz-30-lecia/spektakl-jadwiga

Link do zwiastuna spektaklu:
https://www.youtube.com/watch?v=Xjn6d6xpnkc

A także link do spektaklu tanecznego: Jadwiga – Klejnot Wawelu - transmisja na żywo:
https://www.youtube.com/watch?v=n96SeuoHgog

Polecamy bardzo serdecznie!

Wykonanie: Dan-net