• bal
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • prawa
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
BIP

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Aktualności

Wycieczka klas II i III w Góry Świętokrzyskie

Podróże kształcą. To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonali się 27 i 28 kwietnia 2022 roku uczniowie klas II i III podczas edukacyjnego wyjazdu, którego celem było zwiedzanie ziemi świętokrzyskiej, poznanie piękna przyrody, zabytków oraz historii tego niezwykłego zakątka naszej Ojczyzny.

Pierwszym punktem wycieczki była mała miejscowość – Iłża. Tutaj uczniowie poznali historię  widocznych z oddali, dominujących nad miastem ruin Zamku Biskupów Krakowskich. Następnie udali się do miejsca, gdzie obejrzeli  piec garncarski wzniesiony w połowie XIX wieku.

Później odbyli atrakcyjną podróż kolejką wąskotorową na trasie Starachowice – Lipie, w czasie której oglądali urokliwe tereny lasów starachowickich. Przejazd naszej grupy zainaugurował nowy sezon turystyczny. W trakcie tej krótkiej przejażdżki niecodziennym środkiem transportu słychać było  śpiew, radosny gwar, a twarze dzieci zdobił radosny uśmiech.

Ciekawym miejscem, które udało się odwiedzić pierwszego dnia, było Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach. Na terenie obiektu (obejmującego obszar historycznego Zespołu Wielkopiecowego) uczniowie zwiedzili wyjątkowy, interdyscyplinarny park tematyczny. Zobaczyli pochodzący z 1899 roku Wielki Piec, z jedynym w Europie zachowanym kompletnym ciągiem technologicznym oraz jedną z największych na świecie maszyn parowych. W zabytkowym „Kinie Kotłownia” oglądali zbiory paleontologiczne, będące unikalnym w skali światowej świadectwem różnorodności fauny kręgowców lądowych z wczesnego triasu, czyli sprzed około 245 mln lat. Kolejna ciekawa wystawa prezentowała tradycje przemysłowe Starachowic związane z przedwojenną produkcją zbrojeniową oraz powojenną produkcją samochodów ciężarowych „Star”. Atrakcją tego działu był Star 266, uczestnik Rajdu Paryż-Dakar i najstarsze modele samochodów Star 20 i Star 25.

Ziemię świętokrzyską cechują ogromne ilości pamiątek i reliktów ludzkiej działalności od najdawniejszych czasów. Odkrywane latami przez badaczy, przyrodników czy regionalistów dokumentują bogatą historię regionu. Takim miejscem na trasie naszej wycieczki był  Rezerwat  Przyrody Kadzielnia.  Dawny kamieniołom zachwycił wapiennymi wzgórzami, które uczniowie mogli podziwiać w czasie spaceru ścieżkami edukacyjnymi.

Drugiego dnia, po niezapomnianym noclegu w  hotelu „Dyminy”,  uczestnicy wycieczki udali się do Jaskini Raj – jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Po trasie turystycznej oprowadziła ich pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiedziała o historii tego miejsca. Wszystkich zwiedzających zainteresowało bogactwo i różnorodność form naciekowych, często o oryginalnych kształtach, w których każdy widział coś innego.

Stąd droga powiodła nas do położonego niedaleko Zamku w Chęcinach. Już u jego podnóża  zwiedzający rozpoczęli prawdziwą lekcję historii. Przechodząc traktem królewskim z rzeźbami królów i królowych Polski, dotarli do warowni. Następnie przekroczyli bramę zamkową, zwiedzili skarbiec, a także wspięli się na wieżę, skąd podziwiali piękną panoramę  świętokrzyskiego regionu.

Z Chęcin  uczniowie udali się do Kielc. Spacerując zabytkowym śródmieściem, zatrzymali się przy pomniku odyńca, by wysłuchać legendarnej  opowieści o początkach miasta.  Stąd przeszli pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich, obecnie Muzeum Narodowe w Kielcach, gdzie znajduje się nietypowy „Ogród Włoski” z żywopłotami i mieniącymi się bogactwem barw kwiatami rabatowymi oraz czerwonolistnymi jabłoniami.

W drodze powrotnej do domu zatrzymali się w Zagnańsku, by zobaczyć najsłynniejszy ze względu na sędziwy wiek oraz imponujące rozmiary „Dąb Bartek”. Podczas wycieczki nasi wychowankowie obejrzeli wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, a wspólna wędrówka po ziemi świętokrzyskiej na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.  Bez wątpienia uczniowie wrócili z niej bogatsi w wiedzę, doświadczenie,  pełni pozytywnej energii i radości ze wspólnie spędzonych chwil.  Niech podsumowaniem tej wspaniałej szkolnej wyprawy będą słowa pilota wycieczki – „Niewiele może powiedzieć, kto w domu lubi siedzieć”.

Dziękujemy Pani Renacie Maj za podjęcie się tego trudnego wyzwania i zorganizowanie wyjazdu, pilotom  wycieczki za pełną pasji i zaangażowania  profesjonalną obsługę turystyczną, wychowawcom klas za sprawowanie opieki nad tak dużą grupą, a przede wszystkim  uczniom za wspaniałe zachowanie, które bez wątpienia przyczyniło się to tego, że wyjazd był bardzo udany.

Spotkanie z konduktorem

W poniedziałek 16 maja w ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy 1B gościli niezwykłego gościa. Dzieci spotkały się z konduktorem, Panem Piotrem Baranem, tatą Szymona.

Pan Piotr w bardzo ciekawy sposób opowiedział uczniom, na czym polega jego praca, czym zajmuje się konduktor oraz jakie warunki trzeba spełnić żeby zostać konduktorem. Podczas spotkania nie zabrakło informacji na temat jak bezpiecznie podróżować koleją oraz jak zachowywać się na peronie. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowieści naszego gościa i zadawały wiele pytań. Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi za spotkanie.

WARTO CZYTAĆ!

Klasa 1a rozpoczęła akcję „Bajeczka na dzień dobry”. Jej celem jest zainteresowanie dzieci czytelnictwem oraz zwrócenie uwagi na różnorodność w wyborze książek. Uczeń wspólnie z zaproszoną przez siebie osobą czyta fragment wybranej przez siebie książki. Na koniec dzieci odpowiadają na pytania związane z lekturą oraz wykonują różne zadania.

 

Spotkania są okazją do wspaniałej zabawy z książką oraz zachętą do czytania Serdeczne podziękowania dla Pani Kingi Zawadzak (mamy Oliwki), Pani Sylwii Lech (mamy Nikoli) oraz Weroniki Starzyk (siostry Tymka), Krzysia Prygla (brata Kacpra), którzy jako pierwsi wzięli udział w naszej klasowej, czytelniczej akcji Czekamy z niecierpliwością na dalszych ochotników! Klaudia Ambroszczyk

Konkurs „Mistrz Recyklingu”

W dniu  27 kwietnia  odbył się szkolny konkurs ekologiczny pt. „Mistrz recyklingu”. W konkursie  wzięli  udział  uczniowie klas IV-VIII. Celem konkursu było m.in. promowanie wśród uczniów ekologicznego stylu życia, prawidłowej segregacji odpadów.

Wyniki konkursu:
I miejsce –Julia Szewczyk klasa 8c
II miejsce – Julia Pomarańska klasa 8a, Lena Spytek klasa 7c
Zwycięzcom gratulujemy!!!

Wyniki konkursu „Mój sposób na zdrowie”

W ramach obchodów „Światowego Dnia Zdrowia” w naszej szkole odbył szkolny konkurs pt. „Mój sposób na zdrowie?”

Konkurs polegał na nagraniu krótkiego filmu o tematyce zdrowotnej przez grupę 3 osobową uczniów.
Celem konkursu było:
-propagowanie zdrowego stylu życia,
-rozwijanie postawy odpowiedzialności  za życie  i zdrowie własne i innych,
-rozwijanie umiejętności plastycznych,
-rozbudzanie twórczej inwencji  i kreatywności .

Wyniki:
I miejsce: Amelia Kwaśnik 7a , Maja Pochylska 7a, Filip Matejszczak 8c
II miejsce: Wiktoria Hołuj 7b,  Aleksandra Anglisz 7b,Michał Olejarz 7b
III miejsce: Antonina Sobkiewicz 4b, Stanisław Sobkiewicz 6a
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Anna Szczypińska

VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „DZIEŁA ALEKSANDRA FREDRY W MALARSTWIE I RYSUNKU”

 Główne założenia konkursu:
1. promocja twórczości Aleksandra Fredry wśród dzieci i młodzieży,
2. rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz zdolności artystycznych,
3. upowszechnianie inicjatyw twórczych.

Adresaci konkursu: Uczniowie szkół w kategoriach:
1. szkoły podstawowe klasy I - IV,
2. szkoły podstawowe klasy V - VIII,

 Przepisy ogólne:
1. wykonanie pracy plastycznej zainspirowanej konkretnym dziełem A. Fredry (wierszem, bajką, komedią, etc.);

 1. format pracy: A-3;
 2. wykonanie pracy w technice rysunkowej (ołówek, węgiel, tusz, kredka) lub malarskiej (pastele olejne, farby: plakatowe, akrylowe, akwarelowe, temperowe);

Termin oddawania prac: 18 maja 2022r.

Miejsce oddawania prac: świetlica - pani Agata Styczyńska.

Włączamy się do akcji „Żonkile”

19 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy 79. rocznicę bohaterskiego zrywu w getcie  warszawskim. Ze względu na przerwę świąteczną świętowaliśmy tę rocznicę w naszej szkole dzień później. A ponieważ 19 kwietnia nie może się obejść bez żonkili – kwiatów, które co roku tego dnia otrzymywał od anonimowej osoby Marek Edelman (jeden z przywódców powstania) i składał  pod Pomnikiem Bohaterów Getta – na lekcjach wychowawczych uczniowie wszystkich klas wykonywali z szablonów  żonkile, które można było, w ramach upamiętnienia bohaterów, przypiąć do ubrania. Akcja jest organizowana  przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziesiąty, a żółte kwiaty są symbolem pamięci, szacunku i nadziei.

Oprócz wycinania i sklejania, uczniowie mieli też okazję zaznajomić się z historią powstania, poznać słuchowisko „Prawdziwi przyjaciele” oraz obejrzeć film "Będę pisać" o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu.

Na koniec chciałybyśmy wszystkim przypomnieć, że hasłem tegorocznych obchodów jest MIŁOŚĆ. Nie zapominajmy o niej, nigdy.

Agnieszka Rygiel i Bernadeta Basaj

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi.  Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności  za Ziemię.
Jak pomagać Ziemi na co dzień?
1.Sadzenie drzew przynosi wiele korzyści. Drzewa oczyszczają powietrze z różnych toksyn, są domem wielu zwierząt, chronią przed hałasem, wpływają na poprawę stanu zdrowia. Tereny leśne są doskonałym  miejscem wypoczynku.
2.Segregacja odpadów jest niezwykle ważna. Dzięki niej możemy ponownie wykorzystać wiele surowców wtórnych. Segregacja odpadów pozwala na ich przetwarzanie – poddawane są recyklingowi, czyli odzyskowi zawartych w nich cennych surowców. Ze zużytych odpadów możliwa jest produkcja nowych przedmiotów. Zmniejsza to zanieczyszczenie naszej planety śmieciami.
Pojemnik niebieski – papier
Pojemnik żółty – metale i tworzywa sztuczne
Pojemnik zielony – szkło
Pojemnik brązowy – odpady biodegradowalne
Pojemnik szary – odpady zmieszane
Jak walczyć z nadmierną ilością odpadów?
1.Na zakupy zabieraj torbę wielokrotnego użytku. Nie używaj jednorazowych torebek foliowych. 
2.Kupuj produkty opakowane w papier z makulatury (np. maliny w tekturowych pojemnikach zamiast w plastiku).
3.Używaj produktów wielorazowego użytku. Nie kupuj ani nie korzystaj z jednorazowych kubków, sztućców, ani też nie kupuj produktów słabej jakości, które zaraz będzie trzeba zastąpić nowymi.

Oszczędzaj wodę !      
Z zasobów wody korzystamy każdego dnia. Warto zadbać o jej oszczędzanie.

 • Myj zęby przy zakręconym kranie,
 • bierz szybki prysznic zamiast napełniać całą wannę wodą,
 •  unikaj zbędnego spłukiwania toalety.

Jak możesz zapobiec nadmiernej emisji gazów cieplarnianych?
1. Gaś zbędne światło, pamiętając o tym aby nie zużywać energii elektrycznej niepotrzebnie.
2. Zawsze wyłączaj przycisk czuwania - tzw. stand-by.
3. Wyjmuj ładowarkę do telefonu i inne z gniazdka od razu po naładowaniu baterii, pamiętając o tym, żeby niepotrzebnie nie zużywać energii elektrycznej.
4. Wymień tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne lub LED.
5. Gotuj przykrywając garnek pokrywką, zaoszczędzisz w ten sposób ok. 30% energii elektrycznej.
Stosując się do powyższych rad, możesz pomóc zmienić świat. Wydaje nam się, że pojedyncze działanie niczego nie zmieni, jednakże prawda jest inna – jeżeli każdy z nas postara się codziennie stosować powyższe rady, będziemy w stanie zmieniać świat na lepsze. Przykładajmy więcej uwagi do dbania o planetę.
Konkurs „Mistrz recyklingu”
W ramach obchodów „Światowego Dnia Ziemi” 27 kwietnia w naszej szkole  odbędzie się szkolny konkurs pt. „Mistrz recyklingu”.  Celem konkursu jest promowanie postaw proekologicznych wśród uczniów oraz propagowanie zasad prawidłowej segregacji odpadów i ich przetwarzanie.
Anna Szczypińska

W świątecznym nastroju

13 kwietnia 2022 r. po raz pierwszy od dwóch lat nauczyciele i uczniowie mogli się spotkać i wspólnie obejrzeć sceny ze „Zmartwychwstania Pana Jezusa”. Przedstawienie w reżyserii siostry Jadwigi Szczepańskiej i pani Anny Rutki opierało się na historii ze wsi zwanej Emaus, gdzie do Chrystusowego grobu przybyły niewiasty oraz uczniowie. Cud zmartwychwstania, którego byli świadkami umocnił ich w wierze, tak jak i dziś nas umacnia.

Podczas spotkania nie zabrakło też życzeń i słów refleksji przekazanych przez panią dyrektor Agnieszkę Babańcę i księdza kanonika Augustyna Rymarczyka. Wszyscy zebrani docenili te chwile, kiedy znów mogliśmy być razem i dzielić się radością z nadchodzących Świat Wielkanocnych.

W przedstawieniu wzięli uczniowie klasy 4a: Oliwia Hernik, Oliwia Lachowska, Magda Kępka, Antonina Żarłok, Ada Zawłocka, Maria Bachanek, Martyna Iwańczyk, Weronika Sumigowska, Stefan Sekuła, Mikołaj Krawczyk, Igor Janiszewski i Bartosz Piątek oraz Krzysztof Jędrasek  z kl. 3a, Krzysztof Prygiel i Maciej Molęda z kl. 4b i Stanisław  Sobkiewicz z kl. 6a. Samorząd Uczniowski reprezentowali: Agata Zaborska i Mikołaj Pawłowicz. Oprawę muzyczną przygotował pan Tomasz Kubiak z chórem i zespołem muzycznym. O dekorację sali zadbała pani Agata Styczyńska.

Anna Rutka

Konkurs religijny na kartkę wielkanocną

Komisja konkursowa w składzie: s. Jadwiga Szczepańska, pani Agata Styczyńska oraz ks. Roma Zając nagrodziła prace uczniów:

a) w klasach I-III:

I miejsce – Oliwia Zawadzak – uczennica klasy Ia
II miejsce – Maja Kraczkiewicz-Golis – klasa IF
III miejsce – Antoni Kęska – klasa IIb

b) w klasach IV-VIII:

I miejsce – Antonina Sobkiewicz – klasa IVb
II miejsce – Mikołaj Rulski – klasa IVa
III miejsce – Kacper Kopczyński – klasa VIIb

Gratulujemy!

Palma wielkanocna Oliwii Sobieszek uczennicy klasy 7a pierwsza w regionie radomskim – wyniki konkursu Muzeum Wsi Radomskiej

W ostatnią niedzielę na terenie Muzeum Wsi Radomskiej, odbywały się uroczystości związane z odchodami Niedzieli Palmowej. Kluczowym momentem tego dnia była uroczysta Msza św. oraz ogłoszenie zwycięzców konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Podczas uroczystego podsumowania wyników konkursu swoją nagrodę za I miejsce odebrała nasza uczennica Oliwia Sobieszek.

Jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie praca Oliwii okazała się najlepsza w całym regionie radomskim. Gratulujemy oczywiście Oliwii sukcesu i gorąco zachęcamy pozostałych uczniów naszej szkoły do licznego udziału w konkursach artystycznych.

Szkolny koordynator konkursów plastycznych:
Agata Styczyńska

"Szkoleś" nagradza

Hasło krzyżówki z numeru wiosennego to: WIOSNA

Nagrody za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki otrzymują:
1. Wiktoria Węsierska, kl 5a
2. Stanisław Sobkiewicz, kl. 6a
3. Oliwia Sobieszek, kl. 7a

Gratulujemy nagrodzonym uczniom, dziękujemy też za wszystkie przesłane odpowiedzi.

Nagrody przekazały nam Lasy Państwowe Nadleśnictwo Zwoleń. Dziękujemy!

Redakcja "Szkolesia"

Tylko nie w plecaku...

1 kwietnia w naszej szkole można było, a wręcz wypadało, przynieść podręczniki, zeszyty, drugie śniadanie oraz inne niezbędne do nauki i przeżycia rzeczy we wszystkim, tylko nie w plecaku. Tego dnia bowiem, z inicjatywy przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Julki Szewczyk, został w naszej szkole zorganizowany Dzień bez Plecaka. Pomysł entuzjastycznie podchwycili uczniowie, którzy wykazali się niezwykłą pomysłowością, poczuciem humoru, a niekiedy nawet zmysłem technicznym.

Oto lista wyróżnionych przez koleżanki i kolegów zwycięzców z poszczególnych klas:

4a - Ada Zawłocka,
4b - Tomasz Gnyś,
5a - Ignacy Zuchowicz,
5b - Gabriel Kubiak,
6a - Marcel Zaborski,
7a – Filip Sztobryn,
7b - Kacper Kopczyński,
7c - Michał Kamiński,
8a - Michał Tarnowski,
8b - Adrian Kłos,
8c - Filip Matejszczak.

Gratulujemy zaangażowania i czekamy na Wasze kolejne ciekawe pomysły.
Agnieszka Rygiel

Wykonanie: Dan-net