• bal
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • prawa
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p

Aktualności

Spotkanie autorskie z prof. Joanną Papuzińską

Serdecznie zapraszam na spotkanie z profesor Joanną Papuzińską autorką książek dla dzieci oraz Maciejem Szymanowiczem ilustratorem. Podczas spotkania twórcy opowiadali o książkach: "Asiunia" (ukazuje oczami Asiuni, kilkuletniego dziecka, Powstanie Warszawskie) oraz "Mój tato szczęściarz". Książki wydane zostały przez Wydawnictwo Literatura we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Tytułowa bohaterka Asiunia to Pani Joanna Papuzińska, która ww książkach przekazała dzieciom obraz czasu wojny jaki pozostał w jej pamięci. Spotkanie online odbyło się 5 grudnia 2013 r. w ramach kampanii promującej czytelnictwo Włącz książkę Włącz czytanie. Kampanię dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Eliminacje szkolne do Małego Konkursu Recytatorskiego

We wtorek, 25 lutego 2020 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do XXXVII Małego Konkursu Recytatorskiego oraz do 43 Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. W zmaganiach konkurswocyh wzięło udział 25 najlepszych recytatorów, a oceniała ich komisja w składzie: pani Monika Bernacik, pani Karolina Matejszczak i pani Anna Rutka. Tematyka prezentowanych wierszy była bardzo różnorodna, a poziom recytacji wysoki. Komisja konkursowa w sowjej ocenie brała pod uwagę dobór repertuaru do wieku i możliwosci ucznia, interpretację utworu, kulturę słowa i wrażanie artystyczne.

Do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się 5 marca w Pionkach, zakwalifikowali się: Zuzanna Szewczyk kl. I b, Amelia Kwaśnik, kl. V a, Agata Zaborska, kl. VI b, Filip Matejszczak, kl. VI c, Zofia Bolesławska, kl. VII b oraz Laura Rutka, kl. VIII a. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły!

Zuzanna Szewczyk,
gazetka szkolna „Szkoleś”

"Opowiem Wam bajkę"

7 lutego 2020 roku o godzinie 10:50 w świetlicy szkolnej odbyło się niezwykłe spotkanie, którego głównymi bohaterami były urocze maskotki z Gangu Słodziaków. Zostało ono zorganizowane w ramach akcji czytelniczej "Opowiem Wam bajkę ...". Jej nadrzędnym celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Członkowie "Teatrzyku Szkolnego Zamaskowani" pod opieką pani Karoliny Matejszczak, opiekunki koła, przygotowali występ dla uczniów klas I- III. Zapoznali publiczność z przepięknym utworem pt. "Siła przytulania", w którym ukazany jest magiczny, pełen dobra i ciepła świat. Świat, w którym najważniejsza jest przyjaźń i wzajemna pomoc. Następnie szkolni aktorzy zadali kilku osobom z widowni pytania dotyczące treści opowiadania. Za udzielenie dobrej odpowiedzi dzieci otrzymały owocowe lizaki. Już niebawem odbędzie się kolejne tego rodzaju spotkanie, podczas którego Zamaskowani znów opowiedzą ciekawą historię. Już dziś serdecznie zapraszamy i zachęcamy do samodzielnego czytania ulubionych utworów.

Karolina Matejszczak

Bal ósmoklasistów

1 lutego 2020 r. o godzinie 17.00 w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko zabrzmiały pierwsze takty poloneza. To uczniowie klasy ósmej tradycyjnym tańcem rozpoczęli bal, na który zaprosili tym razem nie tylko dyrekcję szkoły, nauczycieli, rodziców i gości, ale też swoich młodszych kolegów z klas siódmych. Przepięknie zatańczony polonez zachwycił wszystkich zgromadzonych, szczególnie na twarzach rodziców uczniów widać było wzruszenie i dumę. Układ taneczny został przygotowany pod okiem pani Anny Banaś i pana Waldemara Langi.

Uczniowie zostali nagrodzenie wielkimi brawami, a  jako pierwsza swój zachwyt wyraziła pani dyrektor Agnieszka Babańca, która w imieniu swoim i zastępcy dyrektora pani Eweliny Piecyk-Kowalskiej, powitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności uczniów najstarszej klasy. Wyraziła uznanie, za tak dobrze wykonane zadanie, jakim było zatańczenie trudnego tańca. Podkreśliła również, że wierzy, że z podobnym zaangażowaniem uczniowie podejdą do nauki przed egzaminem, który czeka ich juz za dwa miesiące. Podziękowała też rodzicom, którzy przygotowali uroczystość oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie balu. Głos zabrali również zaproszeni goście: Sekretarz Gminy, pani Marzena Pomarańska, ksiądz kanonik Augustyn Rymarczyk i Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Sylwia Sałek.  W miłych słowach podziękowali za zaproszenie, wyrazili podziw dla młodzieży za ich taniec oraz życzyli nie tylko dobrej zabawy podczas tego wieczoru, ale też dobrych wyników podczas czekających ich egzaminów.

Na koniec głos w imieniu uczniów zabrała Laura Rutka, która podziękowała dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za to, że wszyscy wspólnie włożyli swój wkład nie tylko w przygotowanie balu, ale też pomogli uczniom stać się takimi, jakimi są. Podziękowała nie tylko za naukę i wychowanie, ale też wszystkie spotkania, wycieczki, wspólne zadania, które sprawiły, że czuli się dobrze podczas tych lat w szkole. W szczególny sposób skierowała podziękowania do wychowawczyni, pani Anny Rutki, która zawsze była przy nich, w każdej dobrej, ale też i w każdej trudnej sytuacji. Życzyła wszystkim udanej zabawy. Do podziękowań dołączyli też rodzice, którzy wyrazili podziw dla nauczycieli przygotowujących poloneza, pani Anny Banaś i pana Waldemara Langi. Podziękowali także wszystkim nauczycielom, wychowawcy klasy i dyrekcji szkoły za zaangażowanie w pracę z ich dziećmi. Życzyli ósmoklasistom, by ten pięknie zatańczony polonez był wstępem do pięknych wyników egzaminów.

Po słowach podziękowań i życzeń, rozpoczął się bal. Odświętne stroje i wystój sali sprawiły, że klimat zabawy był wyjątkowy. Uczniowie świetnie się bawili przy dźwiękach różnorodnej muzyki. Świetną atrakcją okazała się przygotowana przez samych uczniów fotobudka, w której można było sobie zrobić zdjęcia z przygotowanymi wcześniej rekwizytami. Na zmęczonych tańcem czekał poczęstunek. Uczniowie świetnie się bawili nie tylko w swoim towarzystwie, ale także wspólnie z rodzicami i nauczycielami. Niektórzy prezentowali tak wysokie umiejętności taneczne i chęć do tańca, że za swoja postawę zostali nagrodzeni. Królową Balu została Zuzanna Szewczyk, zaś Królem Balu został Jan Kęska.

Bal ósmoklasistów okazał się bardzo udany. Zarówno organizatorzy imprezy, jak i młodzież stanęli na wysokości zadania. Czekamy teraz na równie udane egzaminy ósmoklasistów i wyniki w nauce na świadectwie ukończenia szkoły.

Anna Rutka, wychowawczyni klasy VIII
Zuzanna Szewczyk, uczennica klasy VIII

Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję

W dniach 03 lutego do 05 lutego 2020 r. w ramach ochodów Dnia Bezpiecznego Internetu szkolne  wolontariuszki rozmawiają z uczniami o mowie nienawiści  i o problematyce hejtu. Nasza szkoła włączyła się do akcji: Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję.

W klasach zostały przeprowadzone warsztaty przygotowane przez opiekunkę SKW - p. Monikę Bernacik, a przeprowadzone we wszystkich klasach przez uczennice Justynę Waszkiewicz i Zuzannę Szewczyk.Uczniowie   zostali zapoznani z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez Global Dignity Poland oraz Fundację Świadomego Rozwoju , które podpowiadają jak poradzić sobie z problemem hejtu i mowy nienawiści w Internecie. Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach  i chętnie dzieliła się spostrzeżeniami oraz refleksjami.

Monika Bernacik

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w dniu 3 lutego odbyła się dyskoteka karnawałowa dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Zabawa była połączona z  poczęstunkiem i dobrym humorem. Pani Anna Banaś zorganizowała pokaz zumby, która porwała innych do tańca. Podczas dyskoteki dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego wybierały osobę, która zaprezentowała najciekawsze przebranie karnawałowe. Zwyciężczynią została Amelia Banaś z klasy 6 a.

Uczniowie  bawili  się wyśmienicie i radośnie spędzili poniedziałkowy wieczór.

Opiekun SU
Monika Bernacik

Festyn „Na sportowo – zdrowo”

Od września 2019 roku 160 dzieci z naszej szkoły uczestniczy w „Programie dla szkół”. Uczestnikom tego programu co najmniej 3 razy w tygodniu udostępnia się świeże owoce i warzywa, soki oraz produkty mleczne. Dzieci otrzymują: jabłka, gruszki, śliwki, marchewki, pomidorki, mleko, serki  i jogurty.

Aby skutecznie i trwale kształtować zdrowe nawyki żywieniowe, uczniowie biorą także udział w działaniach edukacyjnych, informujących o zaletach spożywania tych produktów oraz  zasadach zdrowego stylu życia. A ponieważ podstawą piramidy zdrowego żywienia jest ruch, to wszyscy uczniowie klas młodszych corocznie uczestniczą w festynie „Na sportowo – zdrowo”. W trakcie takiego spotkania nie tylko dowiadują się, co jest zdrowe, ale też, co najważniejsze dla nich – uczestniczą w sportowej rywalizacji.

Podczas tegorocznego festynu, który odbył się 16 stycznia 2020 roku, część konkurencji była znana, inne dla swoich uczniów wylosowali nauczyciele. Sędzią głównym zawodów sportowych był nauczyciel wychowania fizycznego, pan Waldemar Langa, zaś ich hasło brzmiało: „Czy wygramy, czy przegramy zawsze dobry humor mamy”. Organizatorom wydawało się, że doping słychać było nie tylko w szkole, ale w całej Garbatce – taki był potężny! Dzieci rywalizowały między klasami. Każda drużyna została nagrodzona dyplomami i upominkami. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie dzieci walczyły uczciwie, dzielnie i do końca.

W trakcie festynu został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.: „Jesienią w sadzie i ogrodzie”. Zwycięzcą została  Nina Gwardys z kl. I a, drugie miejsce zajęła Agnieszka Waszkiewicz z kl. IIIa, trzecie Weronika Zawodnik z kl. I b, wyróżnienie powędrowało do Karoliny Sekuły z kl. IIIb. Gratulujemy! 

Już teraz zapraszamy na wiosenną edycję festynu. A tymczasem zachęcamy oczywiście do spożywania warzyw, owoców, produktów mlecznych, wszak one dają nam zdrowie, siłę, dobrą kondycję - a to cechy prowadzące do zwycięstwa i sukcesów, nie tylko w sporcie.

Danuta Matysiak
Agata Styczyńska

AKCJA GÓRA GROSZA

Cel Góry Grosza

Najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

Z inicjatywy szkolnego wolontariatu  i samorządu uczniowskiego wszyscy uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do akcji.

Wolontariuszki Justyna Waszkiewicz i Zuzanna Szewczyk wykonały mrówczą pracę i przeliczyły zebrane pieniążki.
Zebraliśmy kwotę  1346 złotych

W klasach I- III największą kwotę przeliczając na ucznia uzbierała klasa II b

W klasach IV- VIII największa kwotę przeliczając na ucznia zebrała klasa VB

Nagrodą dla zwycięskich klas jest wyjście na wybrany film do Kina za Rogiem:)

Dziękujemy za zaangażowanie i aktywny udział w akcji wychowawcom, nauczycielom i wszystkim uczniom naszej szkoły

Opiekun SKW
Monika Bernacik

Gdzie są Twoje korzenie?

W grudniu 2019 r. realizowaliśmy projekt edukacyjny na temat: Gdzie są Twoje korzenie? (migracja ludności na Mazowszu). Naszą grupę projektową stworzyli uczniowie klasy VIII a: Mateusz Kłos, Mateusz Szafrański, Zuzanna Szewczyk, Maciej Zaręba, pracowaliśmy pod opieką pani Anny Rutki. Projekt ten jest jednym z zadań w "Konkursie wiedzy o Mazowszu", do którego przystąpiliśmy.

Celem naszego projektu jest: propagowanie wiedzy na temat regionu, zainteresowanie uczniów historią własnej rodziny, kształtowanie umiejętności poznawania świata poprzez własne działania, rozwijanie zdolności myślenia analitycznego, rozbudzenie potrzeby rozwijania swoich umiejętności, kształtowanie odpowiedzialności za działania grupy, rozwijanie umiejętności współpracy. Nasz projekt był projektem badawczym, w którym poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania o przyczyny i zakres migracji ludności na Mazowszu. Podczas realizacji projektu wykorzystaliśmy mocne strony poszczególnych członków zespołu. Rozdzieliliśmy zadania w taki sposób, by każdy z nas mógł wykorzystać i rozwinąć swoje umiejętności.

Projekt składał się z dwóch elementów: części badawczej w postaci badania ankietowego, które przeprowadziliśmy wśród uczniów klas IV-VI i części teoretycznej, czyli eseju historycznego na temat migracji ludności na Mazowszu.  Rezultatem naszej pracy było powstanie mapy migracji naszych przodków oraz artykułu do gazetki szkolnej "Szkoleś" wydawanej w naszej szkole (częścią artykułu jest też wywiad z pochodzącą ze Śląska nauczycielka naszej szkoły).

W ankiecie skierowanej do kolegów i koleżanek zapytaliśmy, skąd pochodzą ich rodziny. Aby się tego dowiedzieć, poprosiliśmy o wpisanie nazw rodzinnych miejscowości (wraz z określeniem województwa) zarówno ich rodziców, jak i dziadków. Wyniki badania przeanalizowaliśmy zarówno pod względem ilościowym - określiliśmy jaki procent mieszkańców migrowało w obrębie województwa mazowieckiego (97 %), a ilu z migrantów pochodzi z terenu innych województw; jak i pod względem jakościowym - wyodrębniliśmy miejscowości i województwa, z których pochodzą obecni mieszkańcy naszej miejscowości, stworzyliśmy ich listę. Dodatkowo zajęliśmy się przeanalizowaniem odległości, jakie dzielą mieszkańców od ich rodzinnych miejscowości. Przeważają bowiem migracje w obrębie najbliższego regionu (wyniki zagęszczają się w promieniu 30 km od Garbatki).

Wyniki części badawczej naszego projektu zobrazowaliśmy tworząc mapę migracji, na której oznaczyliśmy wszystkie podane w ankietach miejscowości. Mapę wyeksponowaliśmy w holu szkoły. W części teoretycznej naszej pracy prześledziliśmy historię Mazowsza pod kątem migracji ludności na tym terenie, zarówno tej wymuszonej, jak i swobodnej. Zastanowiliśmy się też nad jej przyczynami i skutkami. Uzupełnieniem części teoretycznej stał się artykuł pt. "Gdzie są twoje korzenie?", w którym opowiedzieliśmy o naszym projekcie i jego wynikach. Przeprowadziliśmy też wywiad z osobą, która sama podjęła decyzję o migracji. Zapytaliśmy ją o motywacje, którymi się kierowała, ale też o trudności, z którymi muszą sobie radzić migranci. Zarówno artykuł, jak i wywiad ukażą się w kolejnym numerze naszej gazetki ("Szkoleś", nr 3/2019/2020).

Uczniowie klasy VIIIa

Pobierz esej "Migracje ludności na Mazowszu"

Pobierz ANKIETĘ

"Bez zbędnych słów" - JASEŁKA 2019

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zachwycili publiczność swoim talentem aktorskim. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia młodzi artyści pod kierunkiem pani Karoliny Matejszczak, s. Jadwigi Szczepańskiej i ks. Damiana Janiszewskiego przygotowali inscenizację dotyczącą w głównej mierze narodzin Pana Jezusa. W przedstawieniu wykorzystali jedną z najtrudniejszych technik gry aktorskiej – pantomimę.

W środę, 17 grudnia 2019 r., o godz. 14:00 dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, społeczność uczniowska, pracownicy obsługi i administracji oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Pani Sekretarz Gminy Garbatka – Letnisko - Marzena Pomarańska, Przewodniczący Rady Gminy - Pan Włodzimierz Mazur, Dyrektor Przedszkola Samorządowego Pod Sosnową Szyszką – Pani Maria Grygiel oraz przedstawiciele Rady Rodziców zebrali się w sali gimnastycznej. Mieli oni przyjemność obejrzenia jasełek, które bez wątpienia wprowadziły ich w magiczny, świąteczny nastrój. Za pomocą ruchu, mowy ciała i gestów dzieci pokazały wszystko to, co związane jest z wyczekiwanymi narodzinami Dzieciątka. Największe wrażenie zrobiła na odbiorcach scena rozgrywająca się w raju, która podzielona była na kilka etapów. Członkowie Szkolnego Teatrzyku "Zamaskowani" z ogromną precyzją odegrali  swoje role i doskonale ukazali towarzyszące im emocje. Dopełnieniem gry aktorów była niewątpliwie muzyka, która podkreśliła panujący na scenie nastrój.

Kolejną rzeczą zasługującą na pochwałę była charakteryzacja występujących osób. Podczas przedstawienia dzieci zaprezentowały różnorodne kostiumy, które sprawiły, że widzowie mogli się przenieść do odległych czasów. Publiczność podziwiała także przepiękną scenografię, która zmieniała się wraz z kolejnymi aktami.

Prezentowane podczas przedstawienia scenki przeplatały się z występami wokalnymi uczniów. Chór szkolny zaśpiewał kilka pięknych kolęd i pastorałek – tych tradycyjnych i tych całkiem nowatorskich. Nie zabrakło też występów solowych. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele uświetnili swym śpiewem tę niezwykłą uroczystość. To był występ pełen aktorskiego kunsztu z ogromną dozą emocji, które sprawiły, że wydarzenie to na długo pozostanie w naszej pamięci.

Po części artystycznej wszyscy zebrani wzięli udział we wspólnym kolędowaniu, po czym przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli świąteczne życzenia. Następnie głos zabrała pani Dyrektor Agnieszka Babańca, która skierowała wiele ciepłych słów w stronę występujących w jasełkach uczniów. Serdecznie podziękowała nauczycielom za przygotowanie uroczystości szkolnej. Na koniec złożyła wszystkim  świąteczne oraz noworoczne życzenia. To samo uczynili wszyscy goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

Przy dźwiękach kolędy nastąpiło symboliczne łamanie się opłatkiem. Tym miłym akcentem zakończyła się to uroczyste spotkanie.

Karolina Matejszczak

W jasełkach wystąpili:
- członkowie Teatrzyku Szkolnego Zamaskowani:
Malwina Sosnowska,
Julia Szewczyk,
Agata Zaborska,
Zofia Mieczyńska,
Natalia Warchoł,
Amelia Krawczyk,
Alicja Karsznia,
Emilia Zawadzak,
Karolina Słyk,
Filip Matejszczak;
- uczennice klasy 2b:
- Marlena Sosnowska,
- Maja Banaś,
- Natalia Maj,
- Nikola Maślanek,
- Laura Kupidura,
- Daria Grzywacz;
- Paulina Mucha,
- Wiktoria Zawodnik;
- uczniowie klasy 5a:
Maja Pochylska,
Amelia Kwaśnik,
Zofia Brudzyńska,
Wiktoria Hajduk,
Lena Malec,
Martyna Jurek,
Oliwia Sobieszek,
Dominika Maj,
Bartłomiej Basaj,
Filip Kęska,
Filip Sztobryn,
Błażej Maciąg,
- chór uczniowski;
-  soliści:
Wojciech Garczyna,
- Maja Pochylska,
- Filip Matejszczak,
- Marlena Maj,
- Anna Kamińska,
- Zuzanna Kamińska,
- Gabriel Kubiak,
- Zofia Brudzyńska,
- pani Agata Styczyńska,
- pani Irena Cieloch,
- pani Karolina Matejszczak;
- zespół muzyczny:
- Wanessa Szewczyk,
- Oliwia Gołda,
- Anna Kamińska,
- Zuzanna Kamińska,
- konferansjerzy:
- Wiktoria Piwońska,
- Jakub Molenda.

Uroczystość szkolną przygotowali:

 • przedstawienie teatralne: pani Karolina Matejszczak, s. Jadwiga Szczepańska i ks. Damian Janiszewski;
 • oprawa muzyczna: pan Tomasz Kubiak;
 • oprawa plastyczna: pani Agata Styczyńska.

„Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”

W naszej szkole realizowana jest ogólnopolska kampania społeczna  pt. „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”.   Celem kampanii jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są  osobiste relacje, pamięć o członkach rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również –– kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Organizatorem wysyłania kartek świątecznych jest Fundacja „Dbam o Mój Zasięg” z siedzibą w Gdańsku.

Wszyscy uczniowie otrzymali kartkę bożonarodzeniową. Zadaniem uczniów było własnoręczne napisanie pięknych życzeń. Poprzez realizację projektu chcemy podkreślić wyjątkowość łączących nas więzi  i osobistych relacji w świecie, w którym bardzo ważną rolę odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne.

DLACZEGO WYSYŁANIE KARTEK JEST WAŻNE:

 • Sprawiają ogromną, najszczerszą radość dla odbiorcy.
 • To szansa, by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.
 • Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć
  je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.
 • Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób, do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.
 • Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.
 • To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.
 • To naprawdę łatwe i fajne.

Pragniemy, aby najmłodsi byli świadomi różnicy pomiędzy istotą słowa pisanego własnoręcznie, a wiadomością. Miejmy nadzieję, że tradycja wysyłania kartek świątecznych na nowo odrodzi się w młodym pokoleniu. Zachęcamy do tego, by zaskoczyć bliskich kartką, a nie szablonowym  smsem!
https://idaswieta.com/

Święty Mikołaj z wizytą w szkole

6 grudnia 2019 roku klasy trzecie przywitały panią dyrektor Agnieszkę Babańcę, panią dyrektor Ewelinę Piecyk - Kowalską, rodziców, wychowawców i uczniów klas pierwszych i drugich na spotkaniu poświęconym najbardziej oczekiwanemu gościowi w tym roku –  Świętemu Mikołajowi.

Czas oczekiwania wypełniły zagadki o postaciach z bajek. Na szkolnym korytarzu pojawił się  Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Baba Jaga, Smok Wawelski i Czarodziej. Dzieci doskonale poradziły sobie z odgadnięciem imion poszczególnych bajkowych bohaterów. Zgromadzonej publiczności klasy trzecie  zaprezentowały także piosenki i wiersze oraz przedstawiły swoje listy i marzenia związane z wizytą Mikołaja.

Wreszcie specjalny gość zawitał i do nas. Dzieci nie kryły radości, wszystkie chciały się znaleźć w jego pobliżu. W dniu imienin złożyły mu życzenia: zdrowia, szczęścia, powodzenia i miłego prezentów roznoszenia. Jak to ma w swoim zwyczaju już od setek lat, nasz niezwykły gość rozdał prezenty wszystkim dzieciom, nie zapomniał też o paniach dyrektorkach.

Święty Mikołaj podróżuje zimą i w nocy, dlatego też dzieci w ramach podziękowań obdarzyły go paterą pełną owoców, aby był silny i zdrowy. Po rozdaniu prezentów Mikołaj wyruszył w dalszą podróż, aby odwiedzić wszystkich, którzy wierzą w jego magiczną moc czynienia dobra.
Dziękujemy wszystkim pomocnikom Mikołaja, dzięki którym każde dziecko w szkole zostało obdarowane prezentem.

Danuta Matysiak i Elżbieta  Mazur

Olimpiada PCK

Uczennice klasy ósmej - Laura Rutka i Zuzanna Szewczyk reprezentowały naszą szkołę w XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem konkursu, którego etap rejonowy odbył się 11 grudnia w Kozienicach,  jest promowanie właściwych  nawyków żywieniowych oraz promocja zdrowego stylu życia. Do udziału w olimpiadzie przystąpiło 20 uczniów z 10 szkół.

Pytania okazały się bardzo trudne, a konkurencja duża, jednak Laurze udało się uzyskać 21 punktów z testu, tym samym zakwalifikowała się do dogrywki o trzecie miejsce. Podczas odpowiedzi ustnych zabrakło jej trochę szczęścia i w ostateczności uplasowała się na czwartym miejscu. Obu dziewczynom należą się zasłużone gratulacje, ponieważ włożyły sporo pracy w przygotowanie się do konkursu, którego zakres obejmuje nie tylko wiadomości z dziedziny biologii i chemii, ale także medycyny. Co ciekawe, nagrodą główną w ogólnopolskim finale olimpiady jest indeks na wybrany kierunek Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Anna Rutka
opiekuna SK PCK

Mikołajki szkolne

Z inicjatywy Samorządu Szkolnego odbyły  się w   naszej szkole  Mikołajki. Dokładnie 6 grudnia odwiedził nas św. Mikołaj w towarzystwie dwóch uroczych Śnieżynek. Wszyscy uczniowie byli bardzo grzeczni, śpiewali wspólnie piękne kolędy  i otrzymali słodkie upominki. W radosnej atmosferze młodzież uwieczniła te niecodzienne odwiedziny robiąc  zdjęcia z tak znamienitymi gośćmi.

Św. Mikołaj nie zapomniał również o nauczycielach i pracownikach obsługi szkoły ofiarując im słodkie podarunki. Mikołaj obiecał, że wróci ponownie za rok. Każdemu złożył życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, pożegnał się i tajemniczo zniknął.

 Opiekun SU
Monika Bernacik

Próbne egzaminy ósmoklasisty

Początek grudnia był bardzo stresujący dla uczniów klasy VIII, ponieważ od 3 do 5 grudnia pisaliśmy próbne egzaminy ósmoklasisty. Egzaminy odbyły się w auli, a przed wejściem do sali każdy z nas losował sobie miejsce. Oczywiście wszyscy chcieliśmy siedzieć na końcu. Do sali można było zabrać tylko dwa czarne długopisy i linijkę na matematykę. Nie wszyscy zastosowali się do tych zasad, dlatego przed salą musieli zostawić kątomierze, ekierki i cyrkle. Kiedy już usiedliśmy w ławkach i rozpoczął się egzamin, nikt z nas nie wiedział, czego się spodziewać.

Pierwszego dnia pisaliśmy test z języka polskiego. Był on głównie oparty na lekturze „Pan Tadeusz”. W kilku zadaniach należało się wykazać czytaniem ze zrozumieniem i analizą tekstu. Na szczęście zadań z gramatyki było mało. Na koniec pisaliśmy rozprawkę, temat wydawał się łatwy, ale jak się okazało po wyjściu z sali, niektórzy źle zrozumieli. Egzamin trwał 120 minut i niemal do końca wykorzystaliśmy ten czas.

Drugi dzień to test z matematyki. Obawialiśmy się głównie zadań otwartych, tymczasem okazało się, że i te zamknięte były podchwytliwe. Ten egzamin trwał 100 minut. Ostatniego dnia zmierzyliśmy się z testem z języka angielskiego. Wśród zadań, które się pojawiły był e-mail, w którym trzeba było opisać remont w swoim domu i problem, jaki wystąpił podczas tego remontu. Egzamin trwał 90 minut, ale wszyscy skończyliśmy przed czasem. I nie dlatego, że był łatwy, a wręcz przeciwnie, po wyjściu wszyscy twierdzili, że to był jednak najtrudniejszy egzamin.

Cieszymy się, że egzaminy próbne już za nami i mamy nadzieję, że te właściwe w kwietniu pójdą nam dużo lepiej.

Zuzanna Szewczyk
gazetka szkolna „Szkoleś”

"Razem na Święta".

Szkolny Wolontariat ogłasza akcję "Razem na Święta". W tym roku postanowiliśmy umilić święta Bożego Narodzenia rodzinom z najbliższej okolicy. Bardzo prosimy o aktywne włączenie się w zbiórkę do dnia 11 grudnia Liczę na Państwa wsparcie

Potrzebne produkty:
- produkty żywnościowe
- produkty chemiczne,
- słodycze,
- ubrania dla dziewczynek rozmiar 140-146 (potrzebne białe bluzeczki, czarne spódnice)
- balerinki rozmiar 33,
- artykuły i przybory szkolne (kredki, pisaki, papier kolorowy, techniczny itd., mazaki, farby kolorowanki, plasteliny, modeliny, ciastoliny, książeczki do czytania)
- kolorowe gumki do włosów, ozdoby do włosów, Lalka Barbie, nowe zabawki dla dziewczynek, bidon, śniadaniówka zabawki pluszowe, Freezbi, rzutki, szalik, czapka, ciepłe ubrania.
Dziękuję za wszelką okazaną pomoc!
Monika Bernacik

Wykonanie: Dan-net