• bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • bal
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa
 • prawa

Aktualności

„Pociąg do wolności”

10 listopada 2017 roku w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły  Podstawowej im. Królowej Jadwigi  w Garbatce- Letnisko odbyła się  wieczornica z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystość  licznie przybyli mieszkańcy gminy. Swoją obecnością zaszczyciła nas także pani Anna Sas Jaworska-żona majora Sas Jaworskiego, patrona 22. Pułku Ułanów Szwadronu Ziemi Kozienickiej. Wszystkich przybyłych już od progu witali nasi „żołnierze”: Łukasz Jędrys, Jakub Chmielewski, Piotr Nagadowski, Szymon Kałdunek i Igor Pacocha.

Program „Pociąg do wolności” poprowadzili  Julia Jurek, Oliwia Wójciki Winicjusz Fila. Przedstawili zgromadzonym dzieje Polski od rozbiorów do odzyskaniaw 1918 roku  upragnionej wolności. Towarzyszyli im recytatorzy: Zofia Bolesławska, Maria Bernacik, Amelia Hołuj, Oliwia Sałek, Zuzanna Fryszkiewicz, Kacper Maj, Kinga Stalmach, Kacper Gola, Jakub Chmielewski, Oliwia Malec. Wielu wzruszeń dostarczył chór pod kierunkiem pana Dariusza Rodakowskiego. Dawne i współczesne pieśni patriotyczne porywały i zachęcały do wspólnego śpiewania (pomogła w tym bez wątpienia prezentacja przygotowana przez  panią Monikę Rodakowską). Szczególne emocje wywołał występ maluchów z klas 1a i 1b, które zatańczyły krakowiaka ćwiczonego wytrwale pod okiem wychowawczyń: pani Elżbiety Mazuri Danuty Matysiak.

Na szczególną świąteczną atmosferę miała wpływ dekoracja sali, którą zajęły się panie Agata Styczyńska i Renata Jędrasek. Nad całością przedstawienia czuwały  panie Monika Bernacik i Agnieszka Rygiel.

Po części oficjalnej dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej pani Agnieszka Babańca podziękowała serdecznie wszystkim za przybycie i zaprosiła do wspólnego śpiewania i rozmowy.   I ponownie mogliśmy usłyszeć  nieśmiertelne: „Rozszumiały się wierzby”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Wojenko, wojenko”. W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Liczymy na Państwa wsparcie i obecność!

Agnieszka Rygiel

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

6 listopada uczniowie klas I-III obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci przygotowały na tą okazję stroje i rekwizyty, które upodobniły je do ulubionego bohatera. Na szkolnym korytarzu spacerowały księżniczki, królowie, wróżki, Smok Wawelski, Kot w Butach, Zorro, Strach na Wróble, Czerwony Kapturek, Kopciuszek a nawet Pipi i Pszczółka Maja. Szkoła zamieniła się w bajkową krainę i zachęcała wszystkich do odkrywania nowych postaci, także w szkolnej bibliotece.

Na uwagę zasługują przygotowania uczniów z klasy IIIa (wych. Danuta Fałek), którzy wykonali piękne makiety bajkowych zamków. Twórczość dzieci to także własnoręcznie wykonane elementy strojów - korony, królewskie berło, maska Kota w Butach oraz koszyczek Czerwonego Kapturka. Z okazji tego święta uczniowie gimnazjum: Gabriela Grabowska (pełniąca funkcję Jadwigi Roku) oraz Kacper Wdowiak (w roli Króla Jagiełły) czytali dzieciom wybrane przez nie bajki. Były to: „Kot w Butach” oraz „Piękna i Bestia”. Młodzi słuchacze wykonali do nich ilustracje. Podsumowaniem akcji był apel, podczas którego najpiękniej przebrani uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy. Wręczała je para królewska: Królowa Jadwiga i Król Jagiełło. Wydarzenie zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie. Serdeczne podziękowania należą się także rodzicom, którzy pomogli dzieciom w przygotowaniu strojów.

Ślubowanie klas I

25 października o godz. 16.30 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Garbatce – Letnisko zapełniła się dziećmi ubranymi w galowe stroje. Towarzyszyli im rodzice, rodzeństwo, dziadkowie.

Okazją do spotkania w tak licznym gronie było Ślubowanie uczniów klas I. Dzieci przedstawiły program artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, a także taneczne. Brawurowo zatańczyły krakowiaka. To był egzamin, który zdały na szóstkę.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała wicedyrektor Ewelina Piecyk – Kowalska. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia dostali okolicznościowe dyplomy.

Zgromadzone w sali gimnastycznej szkoły dzieci, usłyszały wiele serdecznych życzeń od zaproszonych gości. Życzenia złożył ksiądz  kanonik Augustyn Rymarczyk. W imieniu organu prowadzącego głos zabrała pani sekretarz Gminy Teresa Fryszkiewicz. Do życzeń dołączyła się Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Łyjak oraz przedstawiciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce- Letnisko Łukasz Majewski. Dzieci zostały obdarowane słodyczami, ponadto rodzice każdej z klas pierwszych wręczyli pomoce szkolne: piłkę, szachy i warcaby.  O pierwszakach pamiętali także starsi koledzy. Uczniowie klas trzecich własnoręcznie wykonali dla młodszych kolegów zakładki. O swoich dawnych wychowankach nie zapomniała też pani Maria Grygiel- dyrektor Samorządowego Przedszkola. Mimo że nie mogła być na samej uroczystości, odwiedziła dzieci w szkole i wręczyła każdej klasie książkę  i słodkości. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców poczęstunek.

W przygotowaniu uroczystości wychowawcom klas pierwszych pomogli uczniowie klasy IVa , klas trzecich, a także panie Agata Styczyńska, Renata Strzałkowska – Jędrasek i Monika Rodakowska. Pomoc techniczną zapewnili nauczyciele: Waldemar Langa i Andrzej Suwała. Uroczystość prowadził Przewodniczący Małego Samorządu Uczniowskiego Jakub Zawłocki. Wszystkim, a zwłaszcza rodzicom serdecznie dziękujemy.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy sukcesów w nauce i radości w zdobywaniu wiedzy.

Elżbieta Mazur i Danuta Matysiak

Hejt- STOP- hejt banuję, bo reaguję

W dniu 18 października obchodziliśmy Światowy Dzień Godności Człowieka pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Jest  to międzynarodowa inicjatywa, propagującą ideę poszanowania godności jako fundamentalnego prawa człowieka. Główne wydarzenia w ramach programu koncentrują się podczas Światowego Dnia Godności, przypadającego w każdą trzecią środę października. Tego dnia tysiące wolontariuszy rozmawia z uczniami o godności w szkołach na całym świecie i o problematyce hejtu.

Nasza szkoła włączyła się do akcji Hejt- STOP- hejt banuję, bo reaguję.W klasach zostały przeprowadzone warsztaty przez panią pedagog Renatę Strzałkowską Jędrasek panią Monikę Bernacik oraz wolontariuszki: Oliwia Malec , Julię Jurek, Olge Karaś i Natalię Łakomską. Uczniowie   zostali zapoznani z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez Global Dignity Poland oraz Fundację Świadomego Rozwoju , które podpowiadają jak poradzić sobie z problemem hejtu i mowy nienawiści w Internecie. Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach  i chętnie dzieliła się spostrzeżeniami oraz refleksjami.

Co słychać w MegaMisji?

Pierwszy miesiąc spotkań z MegaMisją i pierwszy prezent! Dziś (20 października 2017 r.)podczas kolejnych zajęć  z programu uczniowie otworzyli przesyłkę od fundacji Orange. Kredki, plastelina, farby, pędzelki, bloki, nożyczki i inne materiały plastyczne sprawiły uczniom wielką radość.

A co za nami? Uporządkowaliśmy bałagan w Encyklopedii, stworzyliśmy Zielnik dla Profesora Florka, zwiedziliśmy Islandię i Sycylię, poznaliśmy różne źródła informacji (nie tylko elektroniczne), nauczyliśmy się weryfikować znalezione informacje… megapracowity miesiąc.

Nagrody dla Nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce - Letnisko

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej około 200 nauczycieli i pracowników oświaty z całego regionu radomskiego, otrzymało 16 października 2017 odznaczenia państwowe: Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, a także Nagrody Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Uroczystość  odbyła się w  radomskim Zespole Szkół Muzycznych, w sali koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego. Obecni byli parlamentarzyści, w tym wicemarszałek Senatu Adam Bielan, posłowie: Anna Białkowska, Wojciech Skurkiewicz, przedstawiciele władz województwa mazowieckiego z wicewojewodą Arturem Standowiczem, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, władze samorządowe gmin. Gospodarzem spotkania było Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie.  Pani Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty, złożyła życzenia nauczycielom, podkreśliła rangę tego zawodu oraz ogromną odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Głos zabrał również Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP, który podziękował  za pracę i trud wkładany w wychowanie młodych ludzi.

Wśród nagrodzonych nie zabrakło nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej z Garbatki - Letnisko: Brązowym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej uhonorowano   panią Renatę Maj,  Medal Komisji Edukacji Narodowej odebrała pani Grażyna Kalembkiewicz, przyznany w roku 2015; Nagrodą Mazowieckiego Kuratora Oświaty wyróżniono panią Renatę Strzałkowską-Jędrasek.

Uroczystość uświetnił występ znakomitego trio akordeonowego solistów szkoły muzycznej w Radomiu oraz uczniów  Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Radomiu. Uhonorowanym nauczycielom gratulujemy, dziękujemy za trud, serce i odwagę. Życzymy wielu sukcesów i radości w codziennej pracy.

Monika Bernacik

Dzień Edukacji Narodowej

Kalendarz szkolny zapełniony jest po brzegi różnorodnymi zajęciami, spotkaniami, konkursami i ważnymi wydarzeniami, począwszy od uroczystego  rozpoczęcia roku szkolnego, a skończywszy na jego zakończeniu i powitaniu wyczekiwanych z utęsknieniem wakacji. Jest wśród tych kalendarzowych dni jeden niezwykły, wyjątkowy… 14 października. To data, która wszystkim kojarzyć się może tylko z jednym, a mianowicie z Dniem Edukacji Narodowej. W tym szczególnym dniu uczniowie z całego serca dziękują swoim nauczycielom i pozostałym pracownikom oświaty za wysiłek wkładany w ich  kształcenie i wychowanie. Składają im życzenia i starają się być wobec nich nadzwyczaj mili i serdeczni, a także przygotowują dla nich różne, czasami nietypowe niespodzianki. Czy i w naszej szkole ten dzień jest taki wyjątkowy  i panuje radosna atmosfera? Oczywiście, że tak! Nasi uczniowie zawsze starają się pamiętać o swoich pedagogach. Potrafią ich miło zaskoczyć i rozbawić do łez. Tak było i tym razem. 13 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce - Letnisko odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w niej pracownicy naszej szkoły, uczniowie oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się także nauczyciele emeryci.

Młodzież szkolna pod opieką nauczycielek polonistek: pani Anny Rutki i pani Karoliny Matejszczak przygotowała występ okraszony dużą dawką humoru. Był to niezwykły ,,Koncert życzeń", podczas którego widzowie mogli posłuchać różnych piosenek dedykowanych poszczególnym osobom pracującym w szkole, a także obejrzeć scenki z życia szkoły. Uczniowie   za pomocą mowy ciała starali się jak najwierniej odzwierciedlić osobowość postaci, w którą się wcielili. Śmiechu było co niemiara! Uśmiech na twarzach widzów i gromkie brawa mogą świadczyć o tym,  że wytęp bez wątpienia zaliczamy do udanych   i z niecierpliwością czekamy na kolejny.

Za oprawę muzyczną akademii odpowiedzialny był pan Dariusz Rodakowski, który przygotował występ chóru. Dekoracje, które zdobiły salę gimnastyczną, były dziełem pani Agaty Styczyńskiej, natomiast techniczną pomoc zapewniła pani Monika Rodakowska.

Dzień Edukacji Narodowej to także czas podziękowań za trud pracy pedagogicznej, jaką nauczyciele i pracownicy oświaty wykonują na co dzień. Zgromadzeni w sali gimnastycznej szkoły w Garbatce pedagodzy również usłyszeli słowa wdzięczności za dotychczasową pracę i życzenia na przyszłość. Jako pierwsi wystąpili z nimi uczniowie, a następnie dyrektor szkoły pani Agnieszka Babańca. Życzenia złożył także ks. kanonik Augustyn Rymarczyk. W imieniu organu prowadzącego głos zabrały pani Sekretarz Gminy Teresa Fryszkiewicz oraz pani Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Irena Piechocińska. Do życzeń i podziękowań włączyli się także rodzice uczniów, których reprezentowali Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Łyjak oraz pan Grzegorz Spytek.

K. Matejszczak, A. Rutka

MegaMisja w naszej szkole

Od września 2017 roku nasza szkoła uczestniczy w programie MegaMisja.
MegaMisja jest pierwszym w Polsce kompleksowym programem edukacji cyfrowej skierowanym do świetlic szkolnych. Jego cel to przygotowanie dzieci w wieku 6-10 lat do bezpiecznego i kreatywnego korzystania z technologii cyfrowych, a zarazem wzbogacenie oferty zajęć świetlicowych. W ciągu 10 miesięcy roku szkolnego dzieci, dzięki programowi Fundacji Orange, poszerzają wiedzę w różnych obszarach tematycznych (dostępnych także on-line dla wszystkich zainteresowanych):

- korzystanie z informacji;
- dziecko w środowisku medialnym;
- język mediów;
- prawo (prawo do informacji, prawa autorskie, plagiat);
-  kreatywne korzystanie z mediów;
- bezpieczeństwo w komunikacji i mediach;
- etyka i wartości w komunikacji i mediach;
- ekonomiczne aspekty działania mediów;
- kompetencje cyfrowe;
- mobilne bezpieczeństwo.

Najmłodsi pracują w grupach, a podejmując kolejne zadania, zdobywają punkty, które zamieniają na nagrody dla swojej świetlicy: gry, zabawki edukacyjne, sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne.

Już dwa miliony najmłodszych uczniów w Polsce surfuje po Internecie. Gry on-line dla dzieci, strony z aplikacjami czy filmami są dla nich codziennością. Nie wszyscy młodzi internauci wiedzą jednak, jak wiele wartościowych treści kryje sieć i jak korzystać z niej w sposób bezpieczny.

Honorowym ambasadorem programu jest Grzegorz Kasdepke – autor bestsellerowych książek dla dzieci.

Zajęcia prowadzą panie Danuta Rajn oraz Monika Rodakowska.

GALA KONKURSU NAUCZYCIEL- MEDIATOR IM. JOANNY KUBIAK

W siedzibie Rzecznika Praw Dziecka 6 września 2017 r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca II edycję ogólnopolskiego konkursu „Nauczyciel - Mediator” im. Joanny Kubiak.

Głównym celem konkursu była promocja form  rozwiązywania konfliktów bez przemocy, w tym przede wszystkim, jako metody pracy nauczyciela.

W ramach konkursu nauczyciele opisywali przykłady stosowanych przez siebie praktyk rozwiązywania konfliktów w szkole bez przemocy, zwłaszcza za pomocą mediacji. Przed ogłoszeniem laureatów i wręczeniem nagród dr Witold Klaus, Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej wystąpił z wykładem nt. idei konkursu i potrzeby prowadzenia mediacji w szkołach.  Następnie Pani Agnieszka Mazur, wieloletnia przyjaciółka patronki konkursu dokonała krótkiej prezentacji jej postaci.

Joannę Kubiak zaliczyć trzeba do pionierek i propagatorek mediacji rówieśniczej w szkołach. Mediację i bezkonfliktowe rozwiązywanie sporów traktowała jako swoją pasję i misję. Z sukcesem szkoliła nauczycieli i pedagogów szkolnych w takim działaniu. Sama także uczestniczyła w mediacjach w szkołach. W sytuacji narastającej agresji i przemocy z sukcesem wprowadzała tę metodę, jako sprawdzoną metodę rozwiązywania konfliktów między uczniami, a także między uczniami i nauczycielami.

Głos zabrała również sędzia Anna Maria Wesołowska przybliżając zebranym rolę mediacji w sądownictwie. Opowiedziała również o swoich doświadczeniach w kontaktach z placówkami oświatowymi na terenie kraju.

W konkursie brała udział nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko Pani Renata Strzałkowska  - Jędrasek. W zgłoszeniu do konkursu zaprezentowane zostały metody pracy jakie wykorzystuje pani Renata, szczególnie dotyczące rozwiązywania konfliktów. W swojej codziennej pracy poszukuje niestandardowych rozwiązań. Z sukcesem stosuje pokojowe formy rozwiązywania konfliktów poprzez sprawiedliwość naprawczą ucząc komunikacji, mediacji, budowania właściwych relacji w grupie. Zastosowanie metody sprawiedliwości naprawczej jest szczególnie ważne i potrzebne w procesie wychowawczym, ponieważ uczy dzieci odpowiedzialności za swoje zachowania.

Nagrodę główną dla zwycięzcy oraz pamiątkowe dyplomy wraz z nagrodami książkowymi zaproszonym nauczycielom wręczył p. Włodzimierz Kubiak (ojciec Joanny) oraz p. Joanna Luberadzka-Gruca Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Gratulujemy pani Renacie Strzałkowskiej - Jędrasek!

Monika Bernacik

"Bezpieczna Droga do Szkoły"

W ramach realizacji działań profilaktycznych "Bezpieczna Droga do Szkoły" z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum spotkał się aspirant sztabowy Dariusz Chołuj. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film edukacyjny oraz wysłuchali pogadanki, z której dowiedzieli się m.in. o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem, bezpiecznym zachowaniu w czasie oczekiwania na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Gość przypomniał jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie włączyły się w rozmowę, odpowiadając na pytania dotyczące prawidłowego zachowania na drodze. Policjant cierpliwie wyjaśniali wątpliwości dotyczące kwestii bezpieczeństwa. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.

XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY im. Jana Bułhaka pt. „Pejzaże wokół mojego miasta”

fot. Patrycja Kępińska

fot. Patrycja Kępińska

fot. Patrycja Kępińska

W czerwcu 2017 roku,  11 uczniów klas trzecich Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi  pod kierunkiem pani Agaty Styczyńskiej wzięło udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Łódzki  Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima. Była to XVI edycja konkursu poświęcona  wybitnemu fotografowi Janowi Bułhakowi i zatytułowana „Pejzaże wokół mojego miasta”. Temat konkursu bardzo spodobał się uczniom naszego gimnazjum. Na wielu wykonanych zdjęciach przedstawili piękno naszej okolicy. Zdjęcia były tak profesjonalnie wykonane, że wybór tych najlepszych był bardzo trudny. Ostatecznie na konkurs zostały wysłane prace 11 uczniów: Dawida Sosnowskiego, Ilonki Sobczyk, Patrycji Kępińskiej, Malwiny Skoczylas, Pauliny Sujc, Jana Ziomka, Julii Gnyś, Renaty Gieruszki, Sylwii Sudoł, Zuzanny Mazur i Zuzanny Rokity. Do finału zakwalifikowały się fotografie wykonane przez Patrycję Kępińską i znalazły się na wystawie pokonkursowej. Gratulujemy Patrycji i mamy nadzieję, że swoje fotograficzne pasje będzie kontynuowała i zdobywała kolejne sukcesy.

fot. Patrycja Kępińska

fot. Patrycja Kępińska

mgr Agata Styczyńska szkolny koordynator konkursu

Tym razem - „Wesele”

Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do objętej patronatem honorowym pary prezydenckiej akcji Narodowe Czytanie, którą w Garbatce organizuje Gminna Biblioteka Publiczna. Tym razem czytaliśmy i słuchaliśmy fragmentów dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. W Kinie za Rogiem na spotkaniu poprowadzonym przez kierownik biblioteki Małgorzatę Markowską wystąpili: założycielka klubu Aktywni 50+- Teresa Bęczkowska, przewodniczący Rady Gminy- Włodzimierz Mazur, sekretarz gminy- Teresa Fryszkiewicz, wiceprzewodnicząca Rady Gminy- Irena Piechocińska, sołtys Garbatki Długiej i Garbatki Nowej- Czesław Pacuła, nauczycielka języka polskiego w PSP w Bogucinie- Beata Maciąg i nauczycielka języka polskiego w PSP w Garbatce Letnisko - Agnieszka Rygiel. Przybyli na spotkanie goście mieli okazję nie tylko zapoznać się z fragmentami dzieła wybitnego młodopolskiego artysty, ale także obejrzeć film Andrzeja Wajdy z 1972 roku. Na ekranie pojawiły się takie gwiazdy polskiego kina jak: Daniel Olbrychski, Andrzej Łapicki, Ewa Ziętek czy Franciszek Pieczka. Po seansie wszyscy obecni otrzymali z rąk pań Małgorzaty Markowskiej i Iwony Stępień egzemplarze „Wesela” z pamiątkową pieczątką. Mamy nadzieję, że głośne czytanie „Wesela” przybliżyło młodzieży ten nie najłatwiejszy tekst należący do klasyki literatury polskiej. Z niecierpliwością czekamy na kolejną lekturę. Ciekawe co będziemy czytać za rok?

Wakacje witają nas...

W dniu 23 czerwca 2017 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Zanim rozdane zostały świadectwa i  nagrody dla uczniów szczególnie wyróżniających się, młodzież, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we mszy świętej. Następnie odbyła się akademia na którą przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Garbatka - Letnisko pan Robert Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Mazur, ks. proboszcz Augustyn Rymarczyk oraz rodzice uczniów. Pani dyrektor Agnieszka Babańca podsumowała kończący się rok szkolny, wręczono listy gratulacyjne i stypendia dla uczniów, którzy uzyskali średnią powyżej 5,0. Znamienitą nagrodą było stypendium Wójta przyznane uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnia ocen w szkole: w gimnazjum Oldze Karaś , a w szkole  podstawowej Kacprowi  Goli. Serdecznie gratulujemy!

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko pożegnanie absolwentów klas trzecich, ale także nauczycieli,którzy pracowali w naszej szkole. Były kwiaty i serdeczne podziękowania dla: pana Rafała Kąckiego, nauczyciela historii, pani Anety Łazuk- nauczycielki języka polskiego, pani Jolanty Rutki - logopedki. Szczególne słowa uznania za wieloletnią prace otrzymał pan Andrzej Baracz, który  pracował w zawodzie nauczyciela 37 lat. Uczył geografii i wychowania fizycznego. Od roku 2008 do 2015 pełnił funkcję wicedyrektora. Jak każdy pedagog pracujący we współczesnej szkole musiał podążać za nowinkami technicznymi, obsługiwać laptop czy komputer, pracować na elektronicznym dzienniku.... Ale pan Andrzej pozostał jednak mimo tego nauczycielem staroświeckim -  w pozytywnym tego słowa znaczeniu, oczywiście. Zawsze doskonale przygotowany, wręcz pedantyczny, a przede wszystkim - zafascynowany nauczanym przedmiotem. O tym, że geografia była wielką pasją pana Andrzeja wie doskonale każdy, kto uczestniczył w organizowanych przez niego Zielonych Szkołach. Swoimi anegdotami i opowieściami uatrakcyjniał czas spędzony na wędrówkach i obserwacjach. Słowo, kultura języka były bowiem dla niego tak samo ważne jak wiedza związana z nauczanym przedmiotem. W naszych wspomnieniach na zawsze pozostanie jako życzliwy uczniom nauczyciel  i uśmiechnięty kolega.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom i ich rodzicom życzymy udanych, słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Monika Bernacik
Agnieszka Rygiel

Grzegorz Bociek w ZSS w Garbatce-Letnisko

7 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół Samorządowych gościliśmy Grzegorza Boćka – polskiego siatkarza, dwukrotnego zdobywcę Mistrzostw Polski w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, aktualnie zawodnika beniaminka w klubie Aluron Virtu Warta Zawiercie.

Grzegorz Bociek  spotkał się zarówno z najmłodszymi jak i najstarszymi uczniami naszej szkoły. Gościa powitały entuzjastyczne brawa najmłodszych, którzy z niecierpliwością oczekiwali na spotkanie. Pan Grzegorz szybko nawiązał kontakt z dziećmi i z radością odpowiadał na liczne pytania dotyczące codziennego życia sportowca, podróży, treningów, meczy. Gościowi towarzyszył starszy brat, a zarazem wikariusz naszej parafii – ks. Łukasz Bociek. Uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania:  Który z braci jest wyższy i o ile centymetrów? Jak wyglądało dzieciństwo sportowca? Czy życie celebryty jest męczące? O ogromnym zainteresowaniu spotkaniem świadczyła nie tylko duża liczba zadawanych pytań, ale także długa kolejka po autografy, które niestrudzenie rozdawał nasz Gość.

Poważniejszy charakter miało spotkanie ze starszymi uczniami. Oprócz pytań dotyczących  codziennego życia sportowca, drużyn w których grał, nauki czy diety, były również takie, które poruszały przeżycia związane z chorobą nowotworową. Pan Grzegorz ze szczerością i ujmującą prostotą wskazał na wiarę, jako klucz do przetrwania nawet najcięższych doświadczeń.

Zarówno ks. Łukasz jak i jego brat Grzegorz w swoich wypowiedziach podkreślali silną więź rodzinną jako nadrzędną wartość, która pomimo odległości, dużej ilości obowiązków nadal spaja całą rodzinę Boćków. Obserwując relację między braćmi uczniowie sami dostrzegli łączącą ich więź braterską, a z wypowiedzi naszych gości mogli nauczyć się, jak dbać o relacje w rodzinie.

Spotkanie zakończył trening siatkarski pod kierunkiem Pana Grzegorza oraz ks. Łukasza. Wspólna gra pozwoliła uczniom nie tylko na podniesienie umiejętności siatkarskich, ale także nauczyła czerpania radości ze sportu.

Liczne zdjęcia z uśmiechniętym Panem Grzegorzem oraz ks. Łukaszem i rozdawane z niezwykłą cierpliwością autografy to pamiątki ze spotkania. A co pozostanie w pamięci i sercach uczniów? Szczerość wypowiedzi naszego Gościa, radość bijąca z oczu, poczucie humoru, miłość do sportu i tęsknota za kolejnym spotkaniem.

Uczniowie z żalem rozstali się z Panem Grzegorzem, a Pani Dyrektor Agnieszka Babańca wyraziła radość z długo oczekiwanej wizyty i nadzieję na kolejne spotkanie.

Monika Rodakowska

Spotkanie z Panem Sławomirem Wąsikiem

Pan Sławomir Wąsik - wielki pasjonat Przyrody, fotograf, autor około 100 filmów przyrodniczych 7 czerwca spotkał się z uczniami naszej szkoły. Opowiedział o fascynującym świecie fauny i flory, zaprezentował kolekcję barwnych przyrodniczych zdjęć. Z ogromną pasją przedstawił swoje obserwacje dotyczące życia zwierząt. Pan Sławomir buduje również platformy, wiesza je na drzewach, by z bliska przyglądać się "mieszkańcom" Puszczy Kozienickiej. Spotkanie z przyrodnikiem wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród uczniów.

Barbara Leśniak

Królowa Jadwiga w Przedszkolu Samorządowym „Pod Sosnową Szyszką”

6 czerwca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce – Letnisko odwiedzili dzieci z Przedszkola Samorządowego „Pod Sosnową Szyszką”, by przybliżyć im postać św. Królowej Jadwigi – patronki Publicznego Gimnazjum. Barwny orszak przeszedł ulicami Garbatki – Letnisko wzbudzając niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców.

Dzieci entuzjastycznie przywitały parę królewską, dworki oraz rycerza. W rolę Królowej Jadwigi wcieliła się Wiktoria Zawodnik, nosząca tytuł Jadwigi Roku w latach 2015/2016 oraz 2016/2017. Roli Króla Jagiełły podjął się Piotr Nagadowski, dworkami były uczennice: Zuzanna Rokita i Adrianna Łagus, rycerzem zaś Igor Pacocha. Wiktoria przeczytała dzieciom fragment książki będącej biografią Królowej Jadwigi. Dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały historii życia patronki gimnazjum i odpowiadały na zadawane pytania. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się suknia średniowieczna, którą dziewczynki chętnie przymierzały. Hełm rycerski i tarcza wzbudziły natomiast entuzjazm chłopców. Ciężki miecz rycerski stał się niemałym wyzwaniem dla najmłodszych. Każdy przedszkolak pragnął wypróbować swoich sił, by go podnieść i choć przez chwilę poczuć się prawdziwym rycerzem.

Kolejną niespodzianką przygotowaną przez młodzież był wspólny taniec do średniowiecznej muzyki. Przedszkolaki wykazały się ponadprzeciętnymi umiejętnościami tanecznymi. Punktem kulminacyjnym było pasowanie na rycerza i dworkę. Dzieci z przejęciem klękały przed królem i królową, którzy zgodnie z dworskim zwyczajem nadali im godność rycerza i dworki.

Na pamiątkę spotkania najmłodsi otrzymali kolorowanki – piękny średniowieczny zamek. Pani Dyrektor Maria Grygiel podziękowała młodzieży za wspaniałą lekcję historii i wyraziła nadzieję na kolejne spotkanie.

Monika Rodakowska

Wykonanie: Dan-net