• bal
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • prawa
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p

Aktualności

Higiena to podstawa!

W ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego  uczniowie klas  V-VIII uczestniczyli w prelekcji dotyczącej  „Znaczenia higieny w czasie pandemii koronawirusa”.
Podczas tych zajęć uczniowie  poznali zasady higieny w walce z wirusem,  a  także uzyskali odpowiedź na pytanie  „Dlaczego zachowanie higieny jest tak ważne w czasie pandemii  Covid-19.
Codzienna dbałość o higienę ma fundamentalne znaczenie dla ochrony zdrowia. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa regularna dezynfekcja może mieć wpływ nie tylko na Twoje zdrowie, ale także życie.
Jak chronić się przed zakażeniem?

Częste mycie rąk powinno wejść nam w nawyk, jednak nie jest to jedyna metoda minimalizująca ryzyko zakażenia. Co jeszcze możemy zrobić, by chronić się przed chorobotwórczymi patogenami?

Unikajmy dotykania twarzy.
Zakrywajmy nos i usta podczas kichania i kaszlu.

Zachowujmy  dystans  społeczny.Zakładajmy maseczki w przestrzeniach zamkniętych oraz wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej odległości od innych.

„Sprzątanie świata”

 18 września uczniowie zaopatrzeni w worki  na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”. Celem tej akcji jest rozwijanie świadomości ekologicznej oraz  wykształcenie u dzieci i młodzieży prawidłowych zachowań, nawyków w zakresie segregacji  śmieci.

Sprzątanie świata 2020

Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety.  W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach  organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Najczęściej w zbiórce biorą udział dzieci ze szkół, ale coraz częściej przyłączają się do akcji także inne środowiska.

Klasa #a sprząta świat

W ramach akcji „Sprzątanie świata”  uczniowie mogą wziąć udział  w konkursie plastycznym pt. „Akcja segregacja”. Temat pracy konkursowej  dotyczy przedstawienia sposobów  na ograniczenie wytwarzanych odpadów , wiedzy o segregacji odpadów i ich ponownego przetwarzania.  Prace należy złożyć do 9 października.  

Akcja-segregacja, plakaty

Laureaci konkursu gazetki "Szkoleś"

Uczniowie nagrodzeni za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki z nr 3/2019/2020:
1. Szymon Wdowiak, kl. VII a
2. Weronika Starzyk, kl. II b
3. Ewa Kujawińska

Uczniowie nagrodzeni za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki z nr 4/2019/2020:
1. Michał Olejarz, kl. VI b
2. Oliwia Sobieszek, kl. VI a
3. Dominika Sekuła, kl. VII a

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Redakcja

Idzie rak nieborak

W dniu 7 września  uczniowie naszej szkoły byli świadkami  wypuszczenia  do rzeki  Krypianki   setki osobników raków szlachetnych - gatunku zagrożonego wyginięciem. Realizatorem tego projektu  było Mazowiecko - Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne oraz  Międzywydziałowe Koło Naukowe Biologów  SGGW w Warszawie.  Partnerem wydarzenia była Gmina Garbatka-Letnisko.

To przedsięwzięcie  miało na celu wzmocnienie  lokalnej populacji  tych skorupiaków. Uczniowie uczestniczyli  także  w prelekcji dotyczącej ochrony przyrody w Polsce. Zwieńczeniem tego wydarzenia był konkurs  oraz wręczenie nagród i upominków.

Trzymamy kciuki za raki!

„Balladyna” na Grzybku w Garbatce- Letnisko

Jak co roku- w pierwszą sobotę września- nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytanie pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Narodowe Czytanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce- Letnisko odbyło się tym razem (covidowa rzeczywistość) na świeżym powietrzu, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Polanka”.

Uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję wysłuchania obszernych fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego. W role bohaterów utworu wcielili się: wójt gminy- pani Teresa Fryszkiewicz (Balladyna), dyrektor PSP w Bogucinie- pani Teresa Rodakowska (Alina), dyrektor PSP w Garbatce- Letnisko- pani Agnieszka Babańca (Kirkor), dyrektor Przedszkola Samorządowego „Pod Sosnową Szyszką”- pani Maria Grygiel (Wdowa), pracownik biblioteki- pani Iwona Stępień (Kanclerz) oraz nauczycielka języka polskiego- pani Agnieszka Rygiel (Pustelnik).

 

Spotkanie poprowadziła kierownik Gminnej Biblioteki pani Małgorzata Markowska, która na początku odczytała zebranym list  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy, w trakcie czytania wspomagała lektorów wprowadzeniem do poszczególnych aktów, a na zakończenie  wręczyła uczestnikom oraz słuchaczom egzemplarze „Balladyny” z pamiątkową pieczęcią.

A za rok- „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To dopiero będzie wyzwanie.

Agnieszka Rygiel

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

1 września 2020 r. po kilku miesiącach przerwy w murach naszej szkoły ponownie pojawili się uczniowie. Rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021 było okazją do spotkania się z dyrekcja szkoły i wychowawcami, ale także z dawno nie widzianymi kolegami. Wszystko odbyło się oczywiście z zachowaniem procedur bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii.

Po uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ks. kan. Augustyn Rymarczyk, uczniowie klas I-III jako pierwsi udali się do szkoły. Pierwszaki zdążyły już poznać swoje wychowawczynie, panią Danutę Matysiak i panią Annę Karsznię w poniedziałek po południu podczas krótkiego spotkania integracyjnego z panią dyrektor i nauczycielami. We wtorek zaś swoje wychowawczynie, panią Annę Rutkę i panią Mariolę Nowakowską poznali uczniowie klas IV. To z nimi w sali gimnastycznej spotkała się pani dyrektor Agnieszka Babańca, aby przekazać najważniejsze informacje i życzyć, by kolejny etap nauki rozpoczęli z entuzjazmem i bez przeszkód. Kilka miłych słów skierowała do czwartoklasistów zastępca dyrektora, pani Ewelina Piecyk-Kowalska, a ksiądz proboszcz Augustyn Rymarczyk zapewnił o wsparciu duchowym. Po spotkaniu uczniowie wraz z rodzicami udali się do klas pod opieką wychowawczyń.

Przed południem w szkole pojawili się starsi uczniowie z kl. V-VIII. Ci najstarsi, przed którymi trudny rok zakończony egzaminem ósmoklasisty, otrzymali słowa wsparcia podczas krótkiego apelu w sali gimnastycznej. Pani dyrektor Agnieszka Babańca życzyła im powodzenia i wytrwałości, a przede wszystkim spokojnej, bezpiecznej nauki.

Tegoroczny 1 września to czas powitań - pracę w szkole rozpoczęli pani Aleksandra Lachtara, wychowawczyni klasy III b oraz ksiądz Roman Zając, ale i pożegnań. Po 20 latach pożegnaliśmy panią Barbarę Leśniak, nauczycielkę chemii i biologii, która podjęła pracę w innej placówce. Na emeryturę odeszła zaś pani Jadwiga Szczepaniak, która przez ponad 29 lat jako pracownica obsługi dbała o porządek w naszej szkole. Obu paniom serdecznie dziękujemy i życzymy zdrowia w tym trudnym czasie.

Uczniowie nie zapomnieli też o 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej zapalając symboliczne znicze i składając kwiaty przed tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia.

Anna Rutka

KONKURS NA RYMOWANKĘ

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że na stronie internetowej www.krus.gov.pl został ogłoszony Konkurs dla dzieci na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym. Uczestnikami mogą być dzieci w wieku 11- 14 lat, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 5, max. kilkanaście wersów) promującej prawidłowe nawyki i zachowania dzieci związane z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzującej Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie należy powierzać dzieciom poniżej 16 lat i przesłanie jej wraz z formularzem zgłoszeniowym do dnia 31.08.2020 r. do godz. 24:00 na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . W temacie e-maila należy wpisać: Konkurs na rymowankę - Imię i Nazwisko dziecka. Szczegółowe informacje  i Regulamin Konkursu zostały zamieszczone na stronie internetowej kasy: www.krus.gov.pl

Świetne wyniki egzaminu ósmoklasisty w Publicznej Szkole Podstawowej w Garbatce-Letnisko

W piątek, 31 lipca 2020 r. poznaliśmy wyniki egzaminu ósmoklasisty, do którego przystąpiło w tym roku 23 uczniów naszej szkoły. Egzamin, obejmujący trzy przedmioty: język polski, matematykę i język angielski, ze względu na pandemię odbył się w tym roku z opóźnieniem, bo dopiero 16, 17 i 18 czerwca. Indywidualne wyniki można było poznać w piątek od godz. 10.00 logując do systemu informatycznego, a zaświadczenia już po południu były do odbioru w szkole.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że tegoroczni ósmoklasiści spisali się na medal. Średni wynik szkoły ze wszystkich przedmiotów jest wyższy od średniego wyniku w gminie i w powiecie, a dodatkowo wyniki z języka polskiego i matematyki przewyższają wyniki zarówno w województwie, jak i w kraju.  Ponadto jeśli chodzi o matematykę, uczniowie okazali się najlepsi w powiecie (wynik wyższy o ponad 10 pkt. procentowych od średniego). 

W tym roku aż troje uczniów może pochwalić się 100% wynikami egzaminu: Laura Rutka i Paweł Gnyś osiągnęli taki wynik z matematyki, a Roksana Górnicka z języka angielskiego.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim naszym uczniom tak dobrych wyników i życzmy, by spełniły się ich marzenia dotyczące rekrutacji do szkoły średniej. Trzymamy kciuki!

Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice, koleżanki i koledzy Nauczyciele!

Rok szkolny 2019/2020 mamy już za sobą. Był to wyjątkowo trudny rok, w którym trzeba było stawiać czoła różnym trudnościom i wyzwaniom. Z powodu pandemii Covid-19 od połowy marca nie mogliśmy przebywać w szkole, z dnia na dzień musieliśmy przestawić się na inny sposób nauczania i uczenia się uczniów. Myślę, że wszyscy zdaliśmy ten egzamin doskonale. Zarówno Wy- uczniowie, My- nauczyciele, jak również Rodzice.

Drodzy Uczniowie, dziękuję Wam za trud, wysiłek, zaangażowanie w zgłębianiu tajników wiedzy,  poznawaniu i rozwijaniu swoich talentów. Gratuluję wyników w nauce w tym szczególnym czasie,  ale także zwycięstw  w konkursach, występów wokalnych, sukcesów plastycznych czy angażowania się w pracę na rzecz szkoły. Szczególnie do absolwentów naszej szkoły kieruję   przesłanie: „ Do mety przybywa się tylko po to, by wyruszyć znowu dalej ….”. Powodzenia

Słowa podziękowania kieruję w stronę rodziców, którzy dzielnie nas wspierali  i towarzyszyli swoim dzieciom w pokonywaniu zakrętów zdalnej edukacji. Chciałabym wyrazić wdzięczność pani wicedyrektor Ewelinie Piecyk- Kowalskiej. Współpraca z nią jest przyjemnością, a to co wydawało się niemożliwe, udawało się zrealizować. Dziękuję moim nauczycielom za pracę- za to, że dołożyli wszelkich starań, aby ułatwić uczniom zdobywanie wiedzy w czasie edukacji zdalnej. Praca z Wami jest dla mnie zaszczytem, ale też ciągłym wyzwaniem.

Podziękowania kieruję również do  pani wójt Teresy Fryszkiewicz, przewodniczącego Rady Gminy  Włodzimierza Mazura i całej Rady Gminy  za okazywaną życzliwość i wsparcie w działalności edukacyjnej w trakcie całego roku szkolnego. Dziękuję również księdzu proboszczowi Augustynowi Rymarczykowi za opiekę duchową. Dziękuję Wszystkim Przyjaciołom szkoły.

Moi Drodzy! Życzę Wszystkim radosnych, beztroskich, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji pełnych niezapomnianych wrażeń, przygód i dobrego humoru. Wierzę, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił   i w doskonałych nastrojach 1 września 2020 roku. Do zobaczenia.

Agnieszka Babańca
dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej
im. Królowej Jadwigi w Garbatce – Letnisko

Pożegnanie szkoły przez uczniów klasy 8 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko

Wyjątkowy rok, wyjątkowe zakończenie roku, wyjątkowi uczniowie - takie myśli przychodziły do głowy nielicznym nauczycielom i rodzicom zgromadzonym w sali gimnastycznej 26 czerwca 2020 roku. Bo jak tu podziękować i pożegnać się ze szkołą, w której spędziło się osiem pełnych emocji lat życia, kiedy nie można się spotkać z osobami, które pełniły ważną rolę w tym życiu? Z wychowawcami, nauczycielami, pracownikami szkoły? Skoro nauka w ostatnim czasie była zdalna, to pożegnanie też takie być musiało. I tak zamiast tradycyjnej akademii zgromadzeni w sali ósmoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko, dyrektorka szkoły pani Agnieszka Babańca, jej zastępczyni pani Ewelina Piecyk-Kowalska, wychowawczyni Anna Rutka, nauczycielka Monika Rodakowska, ksiądz Damian Janiszewski oraz przedstawicielki rodziców pani Beata Sekuła i pani Aneta Szafrańska obejrzeli przygotowany przez uczniów film.

Podróż do świata wspomnień i najwspanialsza pamiątka jednocześnie. Film był niespodzianką dla wychowawczyni, dyrekcji i nauczycieli, a w jego przygotowanie zaangażowali się wszyscy uczniowie. Wzruszona wychowawczyni na pewno też na długo zapamięta tę klasę i to pożegnanie. Ale to nie koniec niespodzianek, bo film z podziękowaniami nagrali też rodzice:

A po podziękowaniach nadszedł czas na nagrody i wyróżnienia. I tak nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe i bardzo dobre zachowanie otrzymali:

Laura Rutka,
Justyna Waszkiewicz,
Zuzanna Szewczyk,
Paweł Gnyś.

Zuzanna Szewczyk otrzymała ponadto platynowy laur, czyli nagrodę za całoroczny wkład pracy nad poprawą wyników w nauce.

Rodzice uczniów, którzy uzyskali średnia ocen 5,00 i więcej: państwo Jolanta i Marcin Rutkowie, państwo Krystyna i Dominik Szewczykowie oraz pani Grażyna Waszkiewicz otrzymali listy gratulacyjne z wyrazami uznania i szacunku za trud włożony w wychowanie dzieci. Laura Rutka, Zuzanna Szewczyk i Justyna Waszkiewicz otrzymały ponadto stypendia za wyniki w nauce.

Za pracę w pełnienie funkcji przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego oraz funkcji Królowej nagrodzona została Laura Rutka.

Uczennice Justyna Waszkiewicz i Zuzanna Szewczyk otrzymały też nagrody za szczególną postawę, wyjątkowe cechy charakteru, wysoką kulturę osobistą, koleżeńskość, umiejętność współpracy oraz odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji. Uczennice te zostały też nagrodzone za pracę w sklepiku szkolnym.

Cztery uczennice: Laura Rutka, Zuzanna Szewczyk, Justyna Waszkiewicz i Julia Spytek odebrały podziękowania i nagrody za pracę w Szkolnym Klubie Wolontariatu.  

Nagrodzeni zostali też uczniowie pracujący w redakcji gazetki szkolnej "Szkoleś", a byli to Laura Rutka, Zuzanna Szewczyk, Justyna Waszkiewicz i Mikołaj Ociesa.

Na podziękowania zasłużyli też rodzice: pani Beata Sekuła, pani Edyta Sobczyk, pani Aneta Szafrańska, pani Monika Wiraszka, pan Grzegorz Spytek i pani Monika Rodakowska, którzy przez wszystkie lata nauki wspierali nauczycieli w pracy wychowawczej. Pani dyrektor Agnieszka Babańca podziękowała rodzicom za ofiarowaną pomoc i życzliwość życząc jednocześnie powodzenia w realizacji życiowych przedsięwzięć.

Tego dnia podziękowaliśmy także księdzu Damianowi Janiszewskiemu, który w ostatnim roku szkolnym uczył religii. Ksiądz Damian był w Garbatce krótko, ale zapamiętamy go jako życzliwego, uważnego i uśmiechniętego katechetę. Życzymy księdzu owocnej pracy w nowej parafii.

I na tym zakończyła się skromna, ale niecodzienna w swym wyrazie uroczystość. Mamy nadzieję, że ukończenie szkoły podstawowej to nie tylko koniec starej, ale też i początek nowej drogi, w którą uczniowie zabiorą zdobyte tu doświadczenia. Bo przecież "do mety przybywa się tylko po to, by wyruszyć znowu dalej".
Anna Rutka
wychowawczyni klasy 8

Sukcesy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce- Letnisko

Rok szkolny 2019/2020 na zawsze pozostanie w naszej pamięci. W obliczu pandemii stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami, dotąd nieznanymi. Dołożyliśmy wszelkich starań, by nauczanie tradycyjne, a potem zdalne, było dla naszych uczniów przyjazne i efektywne. Nasi wychowankowie wywiązali się doskonale z tego trudnego zadania, uzyskując bardzo wysokie oceny roczne.

Na wyróżnienie zasłużyli uczniowie :

KLASY I-III
Klasa 3a
Lena Basaj,
Paulina Dusińska,
Anna Kołdej,
Anna Kamińska,
Agnieszka Waszkiewicz,
Wiktoria Węsierska.

Klasa 3b
Maja Urbaniak
Karolina Sekuła
Jakub Kobiela
Gabriel Kubiak

Klasa 2a
Ada Zawłocka,
Oliwia Lachowska,
Weronika Sumigowska,
Martyna Iwanowska,
Stefan Sekuła
Bartosz Piątek

Klasa 2b
Krzysztof Prygiel,
Natalia Maj,
Paulina Mucha,
Franciszek Kozak

Klasa 1a
Oliwia Baran,
Bartłomiej Bdzikot,
Maria Dusińska,
Nina Gwardys,
Krzysztof Jędrasek,
Małgorzata Kamińska,
Blanka Małysa,
Jakub Olszowiec,
Marcelina Stalmach,
Szymon Szczepanek,
Iga Zawodnik

Klasa 1b
Lena Banaś,
Klaudia Głowacka,
Kacper Mazanek,
Julia Orłowska,
Weronika Starzyk,
Zuzanna Szewczyk,
Weronika Zawodnik

Klasy IV-VIII

Klasa IVa
Janeczek Maja

Klasa Va
Amelia Kwaśnik
Zofia Brudzyńska
Martyna Jurek
Dominika Maj
Lena Malec
Maja Pochylska
Oliwia Sobieszek

Klasa Vb
Wiktoria Hołuj a
Zuzanna Kęska
Kacper Kopczyński
Michał Olejarz
Adrian Stój
Mateusz Tomala
Gabriela Wilk
Mikołaj Wrona

Klasa Vc
Bartosz Bernacik
Zuzanna Hołuj
pMichał Kamiński
Alan  Kołdej
Katarzyna  Maj
Mikołaj Pawłowicz
Lena Spytek
Vanessa  Szewczyk
Jakub  Zawłocki

Klasa VIa
Bartosz Banaś
Amelia Banaś
Oliwia Gołda
Nikola Janicka
Klaudia Kublik
Julia  Pomarańska
Dominika  Sekuła
Julia Szczur
Szymon Wdowiak

Klasa VIb
Amelia Krawczyk
Malwina Sosnowska
Natalia Warchoł
Agata Zaborska
Emilia Zawadzak

Klasa VIc
Zuzanna Fryszkiewicz
Alicja Karsznia
Kacper Maj
Filip Matejszczak
Zofia Mieczyńska
Tiffany  Roszak
Julia Szewczyk

Klasa VIIb
Zofia Bolesławska
Julia  Dembowska
Zuzanna Kamińska
Hanna Gnyś
Maja Molęda
Jakub Pyrka
Michał Walczak

Klasa VIIIa
Paweł Gnyś
Laura Rutka
Zuzanna Szewczyk
Justyna Waszkiewicz

Wszystkim  serdecznie gratulujemy!

W imieniu Dyrekcji, nauczycieli i  pracowników szkoły  z okazji zbliżających się wakacji chcielibyśmy życzyć  wszystkim uczniom słonecznego i bezpiecznego wypoczynku  oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Monika Bernacik

Erasmus+ - mobilność nauczycieli PSP im .Królowej Jadwigi w Garbatce letnisko

W roku 2019 nauczyciele naszej szkoły postanowili wziąć udział w międzynarodowym projekcie Erasmus + mobilność nauczycieli. Przystąpiliśmy do napisania wniosku do Agencji Narodowej, przedstawiając nasze założenia i cele.

Niniejszy projekt jest wynikiem zapotrzebowania naszej szkoły na rozwój w dziedzinach: podniesienie kompetencji nauczycieli, zmiana tradycyjnych metod nauczania na nauczanie bardziej kreatywne wykorzystujące nowoczesnych technologii oraz innowacyjne metody, otwarcie na Europę i zwiększenie liczby projektów międzynarodowych, wzrost kompetencji dydaktyczno - pedagogicznych nauczycieli.

Temat naszego projektu to :Tacy sami, chociaż różni - nauczyciele z PSP w Garbatce - Letnisko w nowoczesnej Europie.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 10 nauczycieli, którzy wyjada na Cypr, Maltę, do Wielkiej Brytanii i Niemiec. W tych państwach  będą uczestniczyć w zajęciach, rozwijając  najważniejsze funkcje języka: mówienie, rozumienie ze słuchu, pisanie i czytanie w j.obcym( j.angielski, j.niemiecki). Podczas kursu duży nacisk położony będzie  na doskonalenie płynności wypowiedzi i rozumienia języka mówionego. Zajęcia prowadzone będą  w niewielkich, wielonarodowych grupach, dzięki czemu każdy z uczestników kursu ma bardzo wiele możliwości, aby w praktyce używać języka, którego się uczy. Rezultatem  projektu będzie wzrost kompetencji i wiedzy uczestników, większe zaangażowanie w projekty międzynarodowe typu etwinning, wymiana młodzieży, odejście od tradycyjnych metod nauczania, uwrażliwianie uczniów na różnorodność językową i kulturową.

Wnioskodawcą  projektu Erasmus+- moblinośc nauczycieli jest pani Agnieszka Babańca jako dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce- Letnisko , a koordynatorem projektu pani Monika Bernacik.

W dniu 26 czerwca 2020 r. otrzymaliśmy informację, że Agencja Narodowa oceniła naszą szkołę pozytywnie i przekazała wniosek do realizacji. Jest to bez wątpienia  ogromny sukces  wszystkich nauczycieli. Cieszymy się, że będziemy mogli rozwijać nasze kompetencje, a tym samym stale podnosić  jakość pracy naszej szkoły.

Monika Bernacik

Wycieczki z doradztwa zawodowego. Kim jest barber?

W roku szkolnym 2019/2020 dzieci z klas I –III realizowały tematy związane z doradztwem zawodowym. Pracowały z  treściami przedstawionymi w podręcznikach, czy ćwiczeniówkach, ale nie tylko. Ciekawsze okazało się poznanie pracy innych ludzi z bliska.

Odbyło się kilka wycieczek do zakładów znajdujących się na terenie naszej miejscowości. Dzieci odwiedziły zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, gabinet  weterynaryjny. Poznały na czym polega praca kosmetyczki, jakie wykonuje zabiegi, jaką szkołę należy ukończyć, aby móc pracować w tym zawodzie, jakie trzeba mieć cechy charakteru do wykonywania tej pracy. W zakładzie fryzjerskim, p. Beata Sekuła przedstawiła dzieciom krótką historię fryzjerstwa, pokazała dawne narzędzia do pracy, a także nowoczesne metody wykorzystywane dzisiaj, czyli pracę… z komputerem.  Obaliła też mit, jakoby  naszymi fryzurami zajmowały się tylko kobiety. Panowie często są rozchwytywanymi fryzjerami.

W gabinecie weterynaryjnym dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta są przyjmowane  ( zdarzyło się, że klientami były jeż i sarna), jakie zabiegi się wykonuje, poznały sprzęt, którym posługuje się weterynarz. Dowiedziały się, że weterynarz powinien kochać zwierzęta, ale także mieć bardzo dobry kontakt z właścicielami zwierząt.

Dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki i złożyły życzenia.
Po wycieczkach okazało się, że większość dziewczynek chce być fryzjerkami, czy kosmetyczkami. Chłopcy nie podzielali tego entuzjazmu. Dzieci były bardzo dobrze przyjęte, otrzymały drobne upominki, słodycze. Jak bardzo potrzebne są te zakłady, odczuliśmy w trakcie epidemii. Wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na otwarcie salonów.

A kim jest barber?
Jeśli któryś z panów zdecyduje się zapuścić bujną brodę, prędzej czy później trafi w ręce barbera. Dziękujemy bardzo właścicielom: p. Beacie Sekule, p. Michalinie Krakowiak, p. Wiolecie Małysa, p. Julicie Banaś  i pracownikom za ciepłe przyjęcie nietypowych klientów.

Uczniowie klas I –III PSP w Garbatce- Letnisko.
Danuta Matysiak

Wykonanie: Dan-net